Aydın Doğan'ın kızına POAŞ sorgusu

Doğan TV Yönetim Kurulu Başkanvekili Hanzade Doğan Boyner, örgütlü kaçakçılık suçlamasıyla savcılığa ifade verdi

Aydın Doğan'ın kızına POAŞ sorgusu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Doğan Grubu yöneticilerinin de şüphelileri arasında bulunduğu POAŞ dosyasını raftan indirdi. 2008 yılında açılan soruşturma dosyası yeniden ele alındı. Bu kapsamda Doğan TV Yönetim Kurulu Başkanvekili Hanzade Doğan Boyner’in şüpheli olarak ifadesi alındı.

5607 sayılı ‘Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’ kapsamında yürütülen soruşturmanın ‘örgütlü suç kapsamında’ olduğu değerlendirildi. Bu nedenle soruşturma Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nda bir savcıya verildi.

El Cezire'nin haberine göre dosyayı yeniden ele alan savcılık, 2007-2008 yıllarında Petrol Ofisi’nde (POAŞ) yapılan bazı işlemlerde Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na aykırılık tespit etti. Savcılık, POAŞ’ın bazı işlemlerinde gümrük vergisini eksik ödeme amaçlı yasal olmayan işlemler yapıldığı iddiasında. Yani suçlama akaryakıt kaçakçılığı… Bu tespitler kapsamında ilk olarak dönemin gümrük görevlilerinin ifadesi alındı. POAŞ yetkililerinin o dönemdeki işlemlerinin neden denetlenmediği soruldu.

Gümrük yetkililerinin ardından soruşturma Doğan ailesine uzandı. O dönemde POAŞ yetkilisi olan Aydın Doğan’ın kızı, Hanzade Doğan Boyner şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Boyner'in  Çağlayan Adliyesi’ndeki Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nda ifadesi alındı. 13 Temmuz’da alınan ifadede Yalçındağ, akaryakıt kaçakçılığı ile ilgili suçlamaları reddetti.

Doğan ifadesinin ardından adliyeden ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2015, 15:32
banner53
YORUM EKLE

banner39