banner39

AYM Başkanı: OHAL hukuksuzluk hali değil

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan OHAL'in hukuksuzluk hali olmadığını, bu konuda gerekli düzenlemelerin anayasa genişçe düzenlendiğini söyledi

Güncel 05.10.2016, 11:22 05.10.2016, 11:22
AYM Başkanı: OHAL hukuksuzluk hali değil

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühdü Arslan, olağanüstü halin (OHAL) bir hukuksuzluk hali olmadığını belirterek "Darbelerin ve darbe girişimlerinin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Türkiye'de demokratik anayasal rejimin asıl koruyucusu milletin kendisidir." dedi.

Arslan, Anayasa Mahkemesi üyeliklerine seçilen Recai Akyel ile Yusuf Şevki Hakyemez'in ant içme töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı törende Arslan, "Darbelerin ve darbe girişimlerinin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Hiç kimse veya hiçbir kurum şu ya da bu metinden, seküler ya da dini kökenli herhangi bir ideolojiden darbelere gerekçe çıkaramaz. Türkiye'de demokratik anayasal rejimin asıl koruyucusu milletin kendisidir." dedi.

Arslan, şunları kaydetti:

"Hiçbir anayasa, demokratik anayasal düzeni ortadan kaldırmaya kasteden eylemler karşısında kayıtsız kalamaz. Modern demokratik anayasaların neredeyse tamamında bu tür durumlarda temel hak ve özgürlüklerin daha fazla sınırlanmasına izin veren olağanüstü yönetim usulleri öngörülmüştür. Bunun nedeni olağanüstü rejimlerin temelinde 'zaruret' olgusunun bulunmasıdır. Devlet ve milletin varlığına yönelik ağır tehditler hiç kuşkusuz bir zaruret hali oluşturur."

'OLAĞANÜSTÜ HAL HUKUKSUZLUK HALİ DEĞİLDİR'

Arslan, "Demokratik olağanüstü yönetim usulü anlayışı, anayasaların bütünüyle askıya alınmasını, temel hak ve hürriyetlerin tamamen kullanılamaz hale getirilmesini reddeder. Bu nedenle, olağanüstü hal hukuksuzluk hali değildir. Nitekim olağanüstü hal hukuku Anayasa'da detaylı bir şekilde düzenlenmiş, olağanüstü durumlarda temel hak ve hürriyetlere yönelik müdahalenin şartları ve sınırları açıkça belirlenmiştir." diye konuştu.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?