banner39

AYM Başkanı: Sadece ihlalleri inceliyoruz

Anayasa Mahkemesi başkanı Zühdü Arslan, Suçun işlenip işlenmediğine karar vermediklerini, hak ihlali var mı ona baktıklarını söyledi

Güncel 01.03.2016, 12:36 01.03.2016, 12:54
AYM Başkanı: Sadece ihlalleri inceliyoruz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Ankara'da düzenlenen Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Ortak Projesi toplantısına katıldı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Anayasa Mahkemesinin, anayasanın ve kanunların kendisine verdiği yetkileri kullanarak verdiği kararlar, herkesi ve her kurumu bağlamaktadır. Bu bir Anayasa kuralıdır."

"Kınayanın kınaması da övenin övgüsü de Anayasa Mahkemesini etkilemez. Ne övgüler ne de tamamen yalan ve uydurma haberler yoluyla yapılan karalama faaliyetleri, üyelerimizin Anayasa'ya, kanunlara ve vicdanlarına göre hareket etme kararlılığını asla değiştirmeyecektir. Biz işimizi yapıyoruz. Bireysel başvuruda, başvurucunun kimliğine de bakmıyoruz."

"Yargıçlar kutsal varlıklar değildir. Bu nedenle mahkeme kararları eleştirilebilir, dahası eleştirilmelidir de. Aksi takdirde hukuk donar, gelişemez. Biz de bu nedenle kararlarımıza yönelik her türlü eleştiriye saygı duyuyoruz. Ancak eleştirinin ötesinde tamamen hayali diyaloglar üreterek, mahkememizi talimatla karar veriyormuş gibi gösteren şahsıma ve üyelerimize yönelik tamamen yalan ve iftira niteliğindeki haber ve yorumları da kınıyor ve reddediyorum."

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?