banner39

AYM'den Ahmet Altan'a red Ali Bulaç'a hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi, gazeteci Ahmet Altan'ın yaptığı bireysel başvuruyu reddetti, gazeteci Ali Bulaç'ın bireysel başvurusunda ise hak ihlali kararı verdi.

Güncel 03.05.2019, 14:40
AYM'den Ahmet Altan'a red Ali Bulaç'a hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi, gazeteci Ahmet Altan'ın yaptığı bireysel başvuruyu reddetti, gazeteci Ali Bulaç'ın bireysel başvurusunda ise hak ihlaline uğradığı kararını verdi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, gazeteciler Ahmet Hüsrev Altan, Ali Bulaç ve Nazlı Ilıcak'ın bireysel başvurularını incelemek amacıyla toplandı. Gazeteciler, "uygulanan gözaltı ve tutuklama önlemlerinin hukuki olmaması, soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması sebepleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının, gazetecilik faaliyeti ve ifade özgürlüğü kapsamındaki eylemlerin tutuklamaya konu edilmesi sebebiyle ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiği" iddialarıyla ayrı ayrı bireysel başvuruda bulunmuştu.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, FETÖ'nün medya yapılanmasının "darbe çağrışımı" davasında tutuklu yargılanan Ahmet Altan'ın bireysel başvurusunda hak ihlali görmedi. Eski Zaman gazetesi yazar ve editörlerinin FETÖ üyeliğinden yargılandığı davada tutuklanan ve süreç bouunca tahliye kararı verilen Ali Bulaç'ın bireysel başvurusunda ise hak ihlali kararı alındı. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunun, kararları oy çokluğuyla aldığı belirtildi.

FETÖ'nün medya yapılanmasının "darbe çağrışımı" davasında tutuklu yargılanan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'a ilişkin yerel mahkeme tarafından "anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti.

Nazlı IIıcak'ın bireysel başvurusu, öğleden sonra değerlendirilmeye devam edilecek.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?