banner39

AYM devleti işkenceden mahkum etti

Anayasa Mahkemesi, hırsızlık şüphesiyle gözaltındayken işkenceye maruz kaldıklarını savunan üç kişiye tazminat ödenmesine karar verdi

Güncel 23.10.2014, 11:20 23.10.2014, 11:25
AYM devleti işkenceden mahkum etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi (AYM) Ağrı’da telefon teli hırsızlığı şüphesiyle gözaltına alınan 3 vatandaşın, işkence gördükleri iddiasıyla açılan ve 11 yıl süren davada ‘etkin soruşturma ve kovuşturma yürütülmediği’ gerekçesiyle yaptıkları bireysel başvuruyu kabul etti. Hürriyet'in habeine göre işkence yasağının ihlal edildiğine karar veren AYM, 3 başvurucuya 40’ar biner liradan toplam 120 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, AYM’ye bireysel başvuruda bulunan C.D., E.D. ve H.D., 13 yıl önce Hamur İlçe Jandarma Komutanlığı’nda 3 günlük gözaltı boyunca, “Kolluk görevlilerince işkence, kötü muameleye maruz kaldıklarını, bu eylemleri gerçekleştiren gerek Jandarma personeli gerekse muayene edildikleri hastanelerde yanıltıcı rapor düzenleyen doktorlar hakkındaki şikâyetleri kapsamında başlatılan soruşturmanın etkin şekilde yürütülmediğini, bir kısım sanıkların beraat ettiğini, 1 sanık hakkındaki davanın zamanaşımına uğradığını ve yargılamanın 11 yıldan fazla sürdüğünü” savundular. Adalet Bakanlığı görüşünde ise işkence yasağının ihlal edilip edilmediğine ilişkin takdirin AYM’ye ait olduğu bildirildi. AYM ise kararında, AİHM kararları ışığında Anayasa’da işkence yasağı bulunduğu, işkence yasağının savaş ve sıkıyönetim halinde bile askıya alınmasının mümkün olmadığını vurguladı. Kararda, özetle şöyle denildi:

YÜKÜMLÜLÜK YERİNE GETİRİLMEDİ

“Başvurucuların iddialarına ilişkin olarak, ancak dosyadaki tüm verilerin birlikte incelenmesi halinde bir sonuca ulaşılması mümkündür. İspat yükümlülüğü ise idareye aittir. Ancak, idarenin ispat yükümlülüğünü yerine getirmediği görülmüştür. Jandarma görevlilerinin eylemlerindeki saikin hırsızlık suçunu aydınlatmak olduğu belirlenmiş ise de Anayasa 17/3 göz önünde tutulduğunda, mağdurların eylemi veya yetkililerin saiki ne olursa olsun, kötü muamele yasağının ihlal edilmemesi gerekir. Saikin önemi ne kadar yüksek olursa olsun, yaşam hakkı gibi en zor koşullarda bile işkence, eziyet veya insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yapılamaz. Soruşturma ve davaların uzaması, işkence uygulayan veya uygulanmasına göz yuman kamu görevlilerinin hiç ceza almaması ya da çok geç alması sonucunu doğurmuştur. Bu durumda soruşturmanın etkili olduğundan söz edilemez.”   

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?