banner15

Ayvalıtaş'ın ölümüne dair bilirkişi raporu mahkemede

Ayvalıtaş'ın ölümü davası ile ilgili sanıkların kaza sırasında dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranıp davranmadığının belirlenmesi amacıyla istenen bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı

Ayvalıtaş'ın ölümüne dair bilirkişi raporu mahkemede

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'daki Gezi Parkı odaklı eylemler sırasında Mehmet Ayvalıtaş'ın trafik kazasında ölümüne ilişkin 2 kişinin "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak" suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada, sanıkların kaza sırasında dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranıp davranmadığının belirlenmesi amacıyla Adli Tıp Kurumundan istenen bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı.

Adli Tıp Kurum Trafik İhtisas Dairesince hazırlanan ve Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesine sunulan 2 sayfalık bilirkişi raporunda, mahkeme heyetinin davaya konu trafik kazasında tarafların kusur oranının tespit edilmesi amacıyla rapor düzenlenmesi talep ettiği aktarıldı.

Raporda, olay günü olan 2 Haziran 2013 tarihinde Mehmet Ayvalıtaş ile mağdur Seyit Kartal'ın da aralarında olduğu bir grubun gezi parkı odaklı eylemler kapsamında O-1 Güney Tem Otoyolu, 6 numaralı üst geçit civarında yayalara kapalı olan ve bariyerlerle çevrili yolu trafiğe kapatmak istedikleri anlatıldı.

Grubun yola çıkarak "dur" işareti yaptığı, sanıklardan Mehmet Görkem Demirbaş'ın ani fren neticesinde önünde seyir halinde bulunan Cengiz Aktaş yönetimindeki otomobile çarptığı ifade edilen raporda, çarpışmanın etkisi ile araçların yol üstünde yaya olarak bulunan Mehmet Ayvalıtaş ve Seyit Kartal'a çarptığı kaydedildi.

Raporda, yapılan inceleme sonucunda, olayın Mehmet Ayvalıtaş ile Seyit Kartal'ın yaya girişlerinin mevcut fiziki engellerle yasaklanmış otoyola girip vasıtaların çarpmasına maruz kalması sonucu meydana geldiği belirtildi.

Olayın oluş şekli, mahal şartları ve yolun özelliği dikkate alındığında sürücü sanıkların olayın meydana gelmesinde hatalı tutum ve davranışlarının bulunmadığının heyetçe mütalaa edildiği kaydedilen raporda, şu ifadelere yer verildi:

"Sanıklar Cengiz Aktaş ve Mehmet Görkem Demirbaş'ın, sevk ve idarelerindeki vasıtalarıyla yaya girişine yasaklanmış ve bariyerlerle çevrili otoyolda seyretmekte iken ani bir şekilde ve tehlike oluşturur tarzda yola giriş yapan yayalara çarpması neticesi karıştıkları olayda, olayın oluş şekli, mahal şartları ve yolun özelliği dikkate alındığında hatalı tutum ve davranışları bulunmadığından atfı kabil kusurları yoktur. Ölen Mehmet Ayvalıtaş ile yaralanan Seyit Kartal, yaya girişlerinin mevcut fiziki engellerle yasaklanmış otoyola girip vasıtaların çarpmasına maruz kalarak kendi can güvenliklerini tehlikeye düşürmüşlerdir. Dikkatsiz, özensiz ve nizamlara aykırı hareket etmiş olup kendi ölüm ve yaralanma olayında asli ve tam kusurludurlar."

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 17:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48