banner39

Azınlık mallarından 365'i iade edildi

Şu ana kadar azınlıklara bağlı vakıflara ait 365 mülkün iade edildiği açıklandı

Güncel 12.02.2015, 15:39 12.02.2015, 16:00
Azınlık mallarından 365'i iade edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Palas'ta düzenlenen yemekte gayrimüslim kanaat önderleriyle bir araya geldi. 40’a yakın kanaat önderinin katıldığı yemekte konuşan  Davutoğlu, şu ana kadar 365 vakıf malının iade edildiğini belirterek "Tarihin acı hatıralarını anmak yerine onları hiç unutmadan, onlarla yüzleşmekten kaçınmadan; adil bir hafızayı, hepimizin acılarını paylaştığımız, hepimizin sevinçlerini ve güzel tarihi geçmişi andığımız ortak bir kültürü oluşturmak durumundayız" dedi.

Dink'in öldürülmesi dolayısıyla bu yıl yayınladıkları açıklamayı hatırlatan Davutoğlu, "Geçen sene Sayın Cumhurbaşkanımızın 24 Nisan vesilesiyle yaptığı açıklama da, başbakan olarak yaptığı açıklama tarihte bir ilkti. Bir çağrıydı. 2005 yılında Meclis'te yaptığımız çağrı da bir çağrıydı. Bunların hepsi sıradan deklaratif sözler ve tutumlar değil, yeni bir dönemin işaretleri. Yeni bir psikolojinin başlamakta olduğunun işaretleri. İşte aidiyet bilincimiz bu anlamda yeniden inşa edildiğinde eminim hem tarihdaşlığı hem vatandaşlığı tekrar tekrar keşfedeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Davutoğlu, aidiyet bilinci, sosyal ilişkilerin güçlendirilmesi, kültürel mirasın korunması ve buna bağlı olarak alınacak hukuki tedbirler, çok sayıda hukuki düzenlemeler yapıldığını anlattı.

Bunlardan en önemlisinin vakıf mallarının iadesi olduğunu belirten Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti:  Şu ana kadar 365 vakıf malı gayrimüslim vakıflara iade edildi. Birçoğu iade sürecinde. Şunu karşılaştırma yapmaksızın söylüyorum, hiçbir başka ülkede böyle bir tecrübe yaşanmadı. Biz bir karşılık da beklemedik buradan. 'Yunanistan da yapsın da, biz de Rum vakıflarına verelim' demedik. Türk vakıfları Yunanistan'da hiçbiri iade edilmedi, hiçbir adım atılmadı ama mütekabiliyet beklemedik. Çünkü bütün  o geleneğin merkezi İstanbul, biziz. Başkasının yanlışları üzerinden bir mütekabiliyet gerçekleştirmeyiz. Burada Yunanistan'ı eleştirmek için söylemiyorum, bizim mütekabiliyet beklemediğimizi göstermek için söylüyorum.

TOPLANTIDA KONUŞULANLAR

Toplantıda konuşulanlarla ilgili bir açıklama yapan Yazar Markar Esayan ''Türkiye'de gayrimüslimlere yönelik görülmemiş bir zihniyet değişimi var'' dedi.

Son 13 yılda yaşanan değişimin kritik olduğuna işaret eden Esayan, ''Azınlıkların hayat kalitesinde, kurumsal problemler konusunda, bireysel hak ve özgürlüklerinde ciddi bir sıçrama var'' ifadesini kullandı.

Görüşmede, Heybeliada Manastırı'nın açılmasından patrikhanelere tüzel kişiliklerin verilmesine ve derneklerin, vakıfların seçim yapmasıyla ilgili tüzük konusundan Vakıflar Kanunu'ndaki bazı iadelerle ilgili sıkıntılara kadar birçok konunun ele alındığını belirten Esayan, ''1915, 6-7 Eylül olaylarıyla ilgili, 'bunları asla bizim onaylamamız mümkün değil, bunlar bizim ortak acılarımız' şeklinde ifadeler oldu. Bu zihniyet değişikliği olduktan sonra bu diğer teknik sorunların aşılması daha kolay olacaktır'' değerlendirmesinde bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?