banner15

Bağdat'tan Türkiye'ye heyet gelecek

Musul operasyonuyla tırmanan kriz ile ilgili olarak haftasonuna kadar Bağdat'tan bir heyetin geleceği açıklandı.

Bağdat'tan Türkiye'ye heyet gelecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Irak arasında Başika'daki askeri kamp ile başlayan ve Musul operasyonuyla tırmanan kriz ile ilgili olarak haftasonuna kadar Bağdat'tan bir heyetin geleceğini açıkladı.

Çavuşoğlu "Bu hafta içinde, hafta sonuna doğru, belki perşembe günü bu sefer Irak'tan, Bağdat'tan bir heyet Türkiye'ye gelecek. İki tarafta da esasen bu işi diyalog yoluyla halletme iradesi var" dedi.

IRAK: TÜRKİYE HEYETİ İLE ANLAŞMA YOK

Irak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmet Cemal, Türk askeri üssünün yer aldığı Başika ve Musul operasyonu konuları ile ilgili olarak ziyarette bulunan Türk heyeti ile yapılan görüşmelerde anlaşmaya varılmadığını belirtti.

Irak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmet Cemal yaptığı açıklamada, "Türk Heyeti tarafından önerilen fikirler, Irak Hükümeti'nin talebi ve beklentisi düzeyine yanıt vermedi. Türkiye Cumhuriyeti, Irak'ın egemenliğine saygı göstermeli ve Başika kampından askerlerini çekmeli. Irak Hükümeti, Musul'un kurtarma operasyonunda Kahraman Milli Kuvvetlerimize güvendiğimizi ve Irak topraklarında her hangi bir yabancı muharip birliklerin bulunmadığını ifade etmekteyiz" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2016, 12:18
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48