Bahama belgelerinde AB'den sürpriz isim

Vergi kaçakçılığıyla mücadelesinden dolayı ödüllendirilen Avrupa Komisyonu eski Başkan Yardımcısı Neelie Kroes'inin de vergi kaçırdığı ortaya çıktı.

Bahama belgelerinde AB'den sürpriz isim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Gazetecilik Konsorsiyumu’nun üç aydır üzerinde çalıştığı belgeler, dünyanın önde gelen 32 medya kuruluşu aracılığıyla kamuoyu ile paylaşıldı.

Avrupa’dan vergi cennetini tercih eden en dikkat çekici isim ise vergi kaçakçılığıyla mücadelesinden dolayı ödüllendirilen Avrupa Komisyonu eski Başkan Yardımcısı Neelie Kroes.

2004 ve 2014 yılları arasında AB Komisyonu’nun aynı zamanda rekabetten sorumlu temsilcisi olarak görev yapan Neelie Kroes’un 2000 ve 2009 yılları arasında Bahama’daki bir off shore şirketinde yöneticilik de yaptığı belirlendi. Neelie Kroes, AB Komisyonu’na seçilmeden önce Hollanda’da bir dönem ulaştırma bakanı olarak görev yapmıştı.

Bahama belgeleri, dünyanın dört bir yanından, çok sayıda politikacı ve iş adamının servetlerini paravan şirket ve hesaplar yoluyla vergi cennetlerinde nasıl gizlediklerini ortaya koyuyor.

Konsorsiyum, nisan ayında ise Panama belgeleri ile bu vergi cennetinde gizli hesapları ve paravan şirketleri olanları ortaya çıkarmıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2016, 13:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35