banner39

Bahçeli: 'Başika'dan çekilmek Hakkari'den çekilmek demektir'

Bahçeli: "Başika'dan çekilmek Hakkari'den çekilmek demektir"

Güncel 25.10.2016, 11:15 25.10.2016, 11:20
Bahçeli: 'Başika'dan çekilmek Hakkari'den çekilmek demektir'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, başkanlık sistemini referanduma götürmekten yana tavrıyla ‘iktidarın takdirini toplarken’, Meclis’teki Anayasa oylamasıyla ilgili de ilk kez tavır değişikliğine gitti: “Eğer Meclis’te evet dersek, milletin huzurunda da evet deriz.”

Bahçeli, hükümetin Musul operasyonunda yer alma ısrarına da arka çıkarak, “Türkiye, Musul operasyonunun her aşamasında rol almalı, aktif olmalıdır” dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Bahçeli, konuşmasına bölgedeki gelişmeleri değerlendirerek başladı. Irak’la karşılıklı restleşmelere neden olan Musul operasyonunda Türkiye’nin her koşulda yer alması gerektiğini savunan Bahçeli, “Başika IŞİD tarafından tehdit edilmektedir. Musul’un temizliği süratle yapılmalı, Türkiye dışarıda durmamalıdır. Türkiye Irak ve Suriye’deki gelişmelere müdahil olabilmeyi göze almalıdır. Irak, Suriye ve ABD istemiyor, bunun mana ve ehemmiyeti yoktur. Kendi bayrağını indirip ABD'nin gölgesine sığınan korkakların bayrağımıza düşmanca saldırması efendilerinin emridir" dedi.

"BAŞİKA'DAN ÇEKİLMEK HAKKARİ'DEN ÇEKİLMEKTİR"

Musul’un IŞİD’den geri alınmasının uzun süreceğini ve kentten kaçan militanların başta Türkiye’ye ve diğer ülkelere saldırılarda bulunacağını belirten Bahçeli, bu yüzden Türkiye’nin operasyonda yer alması gerektiğini söyledi. Bahçeli, “Türkiye Musul operasyonunun her aşamasında rol almalı, aktif olmalıdır. Bağdat yönetiminin Başika’daki askeri varlığımız hakkında ileri geri konuşması Türkiye hamasetinin göstergesidir. Irak’ta sahada olmamız kadar masada da olmamız doğaldır” dedi.

Bahçeli, Başika’yı da Türkiye toprağı sayarak, “Başika’dan çekilmek Hakkari’den çekilmekle aynı şeydir” ifadelerini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?