banner15

Bahçeli'den ABD'ye tepki: Türkiye eyaletiniz değil!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Kayyum atamalarının geçici olacağını ümit ediyoruz" şeklinde açıklama yapan Amerikan Büyükelçiliği'ne karşı sert tepki gösterdi. Türkiye'nin ABD'nin eyaleti olmadığını belirten Bahçeli, "Amerikan Büyükelçisi haddini aşıyor" dedi.

Bahçeli'den ABD'ye tepki: Türkiye eyaletiniz değil!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD Büyükelçiliğinin 28 belediyeye yapılan görevlendirmeye ilişkin açıklamasını değerlendirerek, "Amerikan Büyükelçisi haddini aşıyor, Türkiye'ye saygısızlık ve hakaret yağdırıyor. Türkiye ABD'nin 53. eyaleti değildir. Türkiye bağımsız, milli ve gururlu bir devlettir" dedi.

Amerika Büyükelçiliği'nden ilk önce "Hükümetin bazı seçilmiş yerel yetkilileri terörizmi destekledikleri iddiasıyla görevden alma ve yerlerine kayyım atama kararını takiben Türkiye'nin Güneydoğu'sundaki çatışma haberlerinden endişe duyuyoruz.

''Amerika Birleşik Devletleri terörizmi lanetlemekte ve Türkiye'nin kendisini savunma hakkını desteklemektedir. Türk mercileri bazı yerel yetkililerin terörist gruplara katıldığı veya maddi destek sağladıkları yönündeki iddiaları araştırırken, hukuki süreç ve Türk Anayasası'nda saklı olduğu şekilde barışçıl politik ifade hakkını da içermek üzere, kişisel haklara saygının önemine işaret ederiz. Kayyum atamalarının geçici olacağını ve vatandaşların yakında Türk yasasına uygun bir şekilde yeni yerel yetkililer seçmelerine izin verileceğini ümit ediyoruz" şeklinde bir açıklama gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2016, 18:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35