banner39

Bahçelievler davasında 37 yıl sonra beraat

Bahçelievler davası olarak bilinen 7 TİP'li öğrencinin öldürülmesiyle ilgili 37 yıllık davanın sanıklarından Ünal Osmanağaoğlu AİHM kararı üzerine beraat etti

Güncel 12.01.2016, 15:57 12.01.2016, 16:05
Bahçelievler davasında 37 yıl sonra beraat

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

"Bahçelievler katliamı" davası hükümlüsü Ünal Osmanağaoğlu'nun AİHM kararı üzerine yargılandığı davada beraat kararı çıktı.

Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Ünal Osmanağaoğlu'nun mirasçılarının avukatı Serdal Namkoç ve Osman Başer, maktullerin ailelerinin avukatları Erşen Sansal ve Nezahat Gündoğmuş katıldı.

Osmanağaolu mirasçılarının avukatları beraat talebinde bulundu. Ailelerin avukatları ise yargılamanın yenilenmesinin reddine karar verilmesini talep etti.

Cumhuriyet Savcısı Halis Özmen ise daha önce verdiği Ünal Osmanağaoğlu'nun beraatını istediği esas hakkındaki görüşünü tekrarladığını bildirdi.

Mahkeme Başkanı Deniz Gül, heyetçe yaptıkları müzakerenin ardından, "atılı suçları işlediği yönünde mahkumiyetine yeterli her türlü şüpheden uzak ve inandırıcı somut deliller elde edilemediğinden, Osmanağaoğlu'nun beraatına oy çokluğuyla" karar verdiklerini açıkladı.

Karara, üye hakim Ramazan Kanmaz muhalif kaldı.

Şikayetçilerin avukatlarından Sansal, "Utanç verici bir karar. Temyiz edeceğiz. Yargıtaydan geçmeyeceğine inanıyorum. Gerekirse Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunacağız, AİHM'ye başvuracağız" diye konuştu.

YEDİ KEZ İDAM CEZASI ALMIŞTI

''Bahçelievler katliamı'' davasında Ünal Osmanağaoğlu, 7 TİP üyesi gencin 1978'de öldürülmesiyle ilgili "ideolojik amaçla adam öldürmek" suçundan 7 kez idam cezasına çarptırılmıştı.

İdam cezasının kaldırılmasının ardından cezası müebbet hapse çevrilen Osmanağaoğlu hakkındaki cezanın infazı, "3. Yargı Paketi" ile durdurulmuştu.

Osmanağaoğlu'nun başvurusunu değerlendiren AİHM, 2009'da "Osmanağaoğlu'nun, diğer iki sanığın ifadelerine göre mahkum edilmesi ve kendisinin buna itiraz edememesinin adil olmadığına" karar vermişti.

BAHÇELİEVLER DAVASI

Bahçelievler davası, Türkiye'nin yakın tarihindeki bir katliam olarak bilinir. 8 Ekim 1978 günü Abdullah Çatlı, Haluk Kırcı, Ünal Osmanağaoğlu, Bünyamin Adanalı, Ercüment Gedikli, Mahmut Korkmaz ve Kadri Kürşat Poyraz'ın Ankara'nın Bahçelievler mahallesinde Türkiye İşçi Partisi üyesi Latif Can, Efraim Ezgin, Hürcan Gürses, Osman Nuri Uzunlar, Serdar Alten, Faruk Ersan ve Salih Gevence isimli TİP üyelerini öldürdüğü dava yıllarca sonuçlanmamıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?