banner39

Bakan Işık: TSK'dan tasfiye edilen asker sayısı 3 bin 725

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, TSK'dan tasfiye edilen asker sayısının 3 bin 725'e ulaştığını belirtti.

Güncel 18.08.2016, 14:30 18.08.2016, 14:30
Bakan Işık: TSK'dan tasfiye edilen asker sayısı 3 bin 725

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, AA Editör Masası toplantısında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Işık, "Darbeciler başarısız olduklarını anlayınca yurtdışına kaçmak için üç Casa uçağını Akıncılar'da hazır etti. Sayın Başbakanımızın o emrinden sonra pist vurulmamış olsaydı, bilin ki bugün darbecilerin neredeyse tamamı yurtdışına kaçmış olurdu" dedi.

Bakan Işık'ın açıklamalarının satırbaşları;

"Şu ana kadar ihraç edilen asker sayısı, kara, deniz, hava, jandarma ve sahil güvenlik dahil 3 bin 725 kişi.

(FETÖ'nün darbe girişiminin ardından firar eden askerler) TSK'nın son rakamlarına göre 9'u general ve amiral 137 firari var.

(FETÖ'nün darbe girişimi) Bunlar darbenin başarısız olduğunu anladıkları anda üç Casa uçağını hazır ettiler, Akıncılar'dan kaçacaklardı.

Sayın Başbakanımızın o emrinden sonra pist vurulmamış olsaydı, bilin ki bugün darbecilerin neredeyse tamamı yurtdışına kaçmış olurdu.

(Milli Savunma Bakanlığı'ndaki değişiklik) Çok aceleye getirildiği ifadesi doğru değil, Türkiye'nin bu konuda bilgi birikimi var. MSB'nin yapması gereken işlerin yüzde 90'ını Genelkurmay yapıyor. Genelkurmay'ın üzerindeki gereksiz yükleri MSB'ye alıyoruz. Demokratik ülkelerde savunma bakanlıkları asker ve sivilin birlikte çalıştığı bakanlıklardır.Asker-sivil güvene dayalı çalışacak.

Yaptığımız düzenlemelerle gücün dengelenmesini sağlıyoruz. Demokratik ülkelerde kuvvet komutanlıkları bakanlığa bağlıdır.

Emir komuta zincirini, askerin asli işlerinde, harbe hazırlık, istihbarat, teşkilat, muharebe alanında vb. kesinlikle bozmuyoruz.

28 Şubat darbesi FETÖ'yü bu memleketin başına bela etmiştir.

Demokrasilerde en temel prensip silahı kullanan ile emri verenin ayrı olmasıdır. Kullanan askerdir emri veren sivildir.

Türkiye'nin 1960'lı yıllarda yapması gereken düzenlemeler daha yeni yapılıyor hala bazı çevreler karşı çıkıyor. Türkiye'de hiçbir başbakan ordusuna saçma sapan talimat vermez.

Nasıl FETÖ ihanetini boşa çıkardıysak PKK ihanetini de boşa çıkaracağız.

O gece Akıncı'da çalışan sivil ve memurların bize çok büyük katkısı oldu.
Her türlü başarısızlığı ve eksikliğimizi FETÖ'nün sırtına yıkarsak kendi eksiklerimizi görmemek gibi bir sonuçla karşı
karşıya kalabiliriz. 'Nasıl olsa üzerine her şeyi yıkabileceğimiz bir yapı bulduk, her şeyi buraya yıkalım.' demek bize yakışmaz.

- (Askeri birliklerin taşınması) Kara Kuvvetlerimizin bize verdiği bilgi, önümüzdeki pazartesi günü ilk sevkiyatı yapacağız.

- Hükümetimiz, askeri liselerin kapatılması kararını verdi ve KHK ile yürürlüğe girdi. Bu binaların nasıl değerlendirileceği konusunda henüz hükümet düzeyinde alınmış bir kararımız yok. Kuleli'den mezun olan pek çok insanımız, subayımız var, bunların hatıralarının bizim açımızdan önemli olduğunu bilmenizi isteriz. Buranın yine eğitim için kullanılması noktasında bizim bakanlığımızın hükümetimize bir önerisi olacak ama nasıl kullanılır konusunu tabii ki hükümet düzeyindeki çalışmalardan sonra netleştiririz.

- Şu andaki düşüncemiz Harp Akademileri Komutanlığının, Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğü olarak kullanılması, yani İstanbul'da olacak.

- Bir çalışma yapıyoruz şu anda, henüz olgunlaşmadı ama paylaşayım. Üzerinde durduğumuz çalışma Milli Savunma Bakanlığı'nın, Etimesgut'taki Zırhlı Birliklere taşınması. Daha sonra ihtiyaç durumuna göre Genelkurmay Başkanlığı'nın, kuvvet komutanlıklarının da Etimesgut'a taşınması ve orada bir karargahın oluşturulması. Burada da arzumuz, bir 'ay yıldız' şeklindeki mimariyle Türkiye'nin bu noktadaki Silahlı Kuvvetlerinin ve Silahlı Kuvvetlerine hizmet eden Milli Savunma Bakanlığı'nın tek çatı altında toplanması.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?