banner15

Bakan Işık'tan 'Cerablus' açıklaması

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, dün sabah 4'te başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı'na ilişkin olarak ilk gelişmeleri duyurdu. Bakan Işık, "Her şey planlanan şekilde yürüyor. Dün Cerablus kontrol altına alınmıştı şimdi temizlenme yapılıyor. PYD, Fırat'ın doğusuna çekilmezse gerekeni yaparız" ifadelerini kullandı.

Bakan Işık'tan 'Cerablus' açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Cerablus'a düzenlenen Fırat Kalkanı Harekatı'na ilişkin soruları yanıtladı.

Suriye'nin kuzeyine yönelik "Fırat Kalkanı" operasyonunda ikinci güne girildi. TSK, Cerablus'ta IŞİD hedeflerini havadan ve karadan bombaladı, tanklar sınırı geçti. Türk askerinin desteğini alan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Cerablus'ta kontrolü sağladı.

Suriye sınırında yaşanan sıcak gelişmeler esnasında NTV'ye konuk olan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, hem operasyona hem de gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

OPERASYONUN İKİNCİ GÜNÜNDE NELER YAŞANIYOR?

Her şey planlanan şekilde yürüyor. Dün sabah saat 04.00'te operasyon başladı ÖSO'bnun Cerablus'un etrafını kuşatması arkasından oraya girip DAEŞ'in temizlenmesi stratejisi. ÖSO'ya Türkiye olarak ciddi destek veriyoruz. Dün Cerablus kontrol altına alınmıştı şimdi temizlenme yapılıyor. Mıntıka temizliği gibi düşünün bugünkü çalışmayı. Dün zaten kontrol altına alınmıştı. Operasyonu ÖSO yürütüyor. Bugün şehir içerisinde saklandıkları yerler üzerinde yoğunlaşılmış durumda.

OPERASYON NE KADAR SÜRECEK?

Operasyonun iki temel amacı var bir sınır güvenliğimizin teminat altına alınması. İki yerine de PYD'nin YPG'nin orada bulunmaması. ÖSO kontrolü sağlayana kadar orada kalmak hakkımız. Şu anda Suriye'de bir devlet yok maalesef. Bizim Türkiye olarak net tavrımız var Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz.
PYD mutlaka Fırat'ın doğusuna çekilecek. Bu konuda ABD ile yaptımız temaslarda 1 hafta önce 2 hafta içinde çekilecekleri konusunda mutabakat sağlanmıştı. Önümüzdeki 1 hafta içerisinde çekilmenin tamamlanması bekleniyor. Tabi göreceğiz. Şu anda çekilme henüz tam olarak gerçekleşmedi bunu hem bekliyoruz hem takip ediyoruz.

OPERASYONLARA KAÇ ASKER KATILDI

Harekatın ana unsuru ÖSO, biz onlara destek veriyoruz. Böyle bir harekat sürerken asker sayısı vermek doğru değil. Ana unsur sayı olarak da ÖSO. ÖSO'nun bu harekatı yürüttüğünü ona destek verdiğimizi söylüyoruz. Amacımız kimseyle çatışmak değil hedef sınır güvenliğimizi sağlamak, DAEŞ'in terk ettiği topraklara da PYD'nin yerleşmesini engellemek. PYD ve DAEŞ akıllı olurlarsa çatışmadan çekilir giderler. TSK'dan hiçbir personel yaralanmadı. ÖSO'dan 2 şehit var 2 de yaralı var.
Rusya'dan güçlü destek açıklaması gelmedi. Şam yönetimine bilgi verildi mi?
Rusya ve ABD'ye daha önceden bilgi verildi. Operasyon başlayacak ÖSO başlatacak biz de destek vereceğiz noktasında. Daha sonra İran da bilgilendirildi. Suriye rejimi ile doğrudan temas olmadı. Suriye rejimini yok sayamayız. Esad, Suriye'nin geleceğinde olamaz.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2016, 11:36
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48