banner39

Bakan Özhaseki'den İstanbul depremi için tarih veren profesöre cevap

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul depreminin tarihini veren Prof.Dr. Ahmet Ercan'a cevap verdi

Güncel 09.03.2017, 19:05 09.03.2017, 19:19
Bakan Özhaseki'den İstanbul depremi için tarih veren profesöre cevap

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Prof.Dr. Ahmet Ercan'ın İstanbul için deprem tarihi verdiği hatırlatılıp, görüşlerinin sorulması üzerine, "Bunun şu ya da bu tarihte olacağı hocalarımızın tahmini. Tarih farklı olabilir ancak kesin olan bu çevrede bir deprem olacağı." cevabını verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Beyoğlu kentsel dönüşüm ofis ve alanı ile yeniden yapılan tarihi Emek Sinemasındaki çalışmaları inceledi,

Beyoğlu Tarlabaşı Kentsel Dönüşüm Ofisini ziyaret eden Özhaseki, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve firma yetkililerinden bilgi aldı. 

Özhaseki daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, doğru düşünülmüş önemli bir proje olduğunu söyledi.

İSTANBUL'DA DEPREM TARTIŞMALARI

Bakan Özhaseki, bir deprem uzmanının İstanbul için deprem tarihi verdiği hatırlatılıp, görüşlerinin sorulması üzerine, şu cevabı verdi:

"Hocalarımızın görüşlerine saygılıyım. Ben bu konuda uzman değilim. Hocalarımızla yıl konusunda da tartışacak değilim. Şimdiye kadar bu hocalarımızın görüşlerini toplayıp, bazılarıyla da bizzat telefonda görüşerek ortalama onların söylediklerini ifade etmeye çalıştım. Bugün Ahmet Ercan hocamız herhalde '2039-2040' demiş. İnşallah 2050-2060 ya da hiç olmaz. Allah'tan dileğimiz bu.

Yalnız şunu da bilelim, şunlar kesin, ülke olarak deprem bölgesiyiz. Topraklarımızın yüzde 42'si deprem bölgesinde. İstanbul da riskli bölgelerden birisi. Marmara'da bir fay var. Bunun şu ya da bu tarihte olacağı hocalarımızın tahmini. Bunların tartışması olmaz. Tarih farklı olabilir ancak kesin olan bu çevrede bir deprem olacağı. Bunun '6,5 mu 7,5 mu?' olacağı tartışması da gereksiz. Kesin olan bu bölgede ciddi bir deprem olacak. Şiddeti, küsuratını da tartışmak çok anlamsız. Hocalarımızın ilmine saygı duyuyorum. Yalnızca onların söylediklerini iletiyorum. Asla onlarla bu konuda tartışma niyetim yok."

Bakan Özhaseki, ardından Tarlabaşı kentsel dönüşüm alanında inceleme yaptı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?