banner39

Bakan'dan ortaokullarda peçeli provokasyon ikazı

Bakan Avcı, ortaokul yönetmeliğinde başı açık ifadesinin kaldırılarak başörtüsüne serbestlik tanındığını fakat bazılarını peçe ile çocukları okula göndererek fotoğraf çektireceğini tahmin ettiğini söyledi

Güncel 23.09.2014, 15:10 23.09.2014, 15:25
Bakan'dan ortaokullarda peçeli provokasyon ikazı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, kılık kıyafet yönetmeliğinde yapılan değişikliğin kapsamına ilişkin, "5. sınıf itibarıyla isteyen öğrenciler bu uygulamadan yararlanabilir" dedi ve bazılarının çocukları peçe ile okula gönderip provokasyon çıkartmak isteyebileceğini tahmin ettini söyledi. Avcı, okul açmak için son başvuru tarihinin 1 Eylül olduğunu da belirterek Kürtçe okul için bu sene izin verilemeyeceğini açıkladı.

Avcı, Bilkent Oteldeki "Medya Okuryazarlığı Dersi Tanıtım Toplantısı ve Yenilikler Paneli" sonrasında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Öğrencilerin kılık kıyafetlerine ilişkin yönetmelikte yapılacak değişikliğe ilişkin soru üzerine Avcı, başkalarının özgürlüğünü kısıtlamayan her özgürlük genişlemesinin, özgürleşmenin iyi olduğunu dile getirdi. 

Yönetmelikte yapılacak değişikliğin daha önceki bir uygulamanın genişletilmesi olduğuna işaret eden Avcı, "Ortaokullarda ve liselerde zaten belli okullarda bu uygulama vardı" dedi. 

Bazı öğrenci ve velilerinden gelen yoğun taleplerle doğrultusunda bu uygulamanın kapsamının genişletildiğini dile getiren Avcı, "Anaokulu, ilkokul söz konusu değil. Bazı medya organlarında öyle şeyler de vardı. Ortaokullarda ve liselerde zaten bazı okullarda uygulanıyordu. Dolayısıyla kapsam o çerçevede. Ama daha çok lise öğrencilerini ilgilendiren bir uygulama. Çünkü özellikle oradan geliyordu. İmam hatip ortaokullarında oralarda zaten uygulanıyordu. Dolayısıyla ortaokul ve liselerde" diye konuştu. 

"5. sınıf itibarıyla diye biliyoruz mu?" diye sorulması üzerine Avcı, "5. sınıf itibarıyla isteyen öğrenciler bu uygulamadan yararlanabilir" ifadelerini kullandı.

"Başı açık ibaresi kaldırıldı ama kapalılığın da nasıl olacağı tanımlanmadı. Peçeyle de öğrenciler gelebilecek mi?" şeklindeki soru üzerine Avcı, şunları söyledi:

"Yok öyle şeyler. Böyle provokasyonlar olur mu? Bugünlerde bekliyorum, olur. Evet, birileri bu tür fotoğraflar çekmek için mizansenleri kurgularlar. Geçmişte bunun örneklerini yaşadık. İşin doğal akışı içerisinde böyle şeyler olmaz. Ama dediğim gibi anaokullarına bile çarşaflı öğrenciler sokarak fotoğraf çektirenler olur. Bunu biliyorum. Böyle provokasyonların da yapılabilineceğini biliyorum. İşin doğrusu belli bir düzeydeki öğrenciler için, bunu arzu eden öğrencilerin önündeki engellerin kaldırılmasıdır."

Avcı, "Zaten bakın ortaokullarda bu uygulama vardı. Ve bazı derslerde de vardı. Dolayısıyla oradaki genişleme ortaokullarda da. Evet" dedi. 

OKUL AÇMAK İÇİN BAŞVURU EN GEÇ O YILIN 1 EYLÜL'E KADAR YAPILMALI

Bugünlerde muhtemelen "Müracaat ettik, Milli Eğitim Bakanlığı bahane üretiyor" şeklinde tartışmaların başlayacağını dile getiren Avcı, "Bahane değil, yasal bir zorunluluğu hatırlatıyorum. Özel okul açmak için Milli Eğitim Bakanlığına yapılacak müracaatların en geç o yılın 1 Eylül'üne kadar yapılması gerektiği konusu yasada yazıyor" diye konuştu. 

Bu nedenle Bakanlık olarak pek çok okul müracaatını kabul edemediklerini kaydeden Avcı, İstanbul'da, Urfa'da başka illerde özel okul açmak için müracaat eden bazı girişimcilere, yasada yazan tarihi geçirdikleri için bu yıl için bunlara okul açma izni veremediklerini kaydetti. 

Bunlardan bir tanesinin de İstanbul Başakşehir'deki Tayyip Erdoğan Spor Lisesi olduğunu bildiren Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sadece ve sadece başvuru süresini geçirdiği için ona da izin vermedik. Bu yasal düzenlemedir. Bakanın yetkisinde, yönetmelikte falan olsa yine düşünülebilirdi. Ama yasa diyor ki 'Özel okul açmak için müracaatlar o yılın 1 Eylül'üne kadar yapılır. 1 Eylül'den sonra yapılacak müracaatlar bir sonraki ders yılında değerlendirilir.' Bu tarihte, 23 Eylül'de yapmışsanız müracaatınızı, 1 Eylül'ü 23 gün geçmiş demektir."

Yorumlar (0)
25
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?