banner15

Bakanlığa göre domuz eti satışına engel yok!

Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği'ne göre etiketinde türü belirtilmek şartıyla domuz etinin satışı her yerde serbest...

Bakanlığa göre domuz eti satışına engel yok!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Son günlerde lokanta, kasaplardan alınan et ürünleri veya yemeklerden domuz ürünlerinin çıkması vakaları arttı. Bunun son örneği, Eyüp'te bir restorandan internet yoluyla alınan pizzadan çıkan domuz eti oldu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ürünün ambalajında veya tezgahta yazılması şartıyla domuz eti satmanın yönetmeliğe göre serbest olduğunu açıkladı.

Domuz eti vakalarının artması üzerine görüş almak için aradığımız Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Basın Birimi, Türk Gıda Kodeksi Et Ve Et Ürünleri Tebliği'ne göre büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar dışında da tırnaklı evcil hayvanların etinin satışının serbest olduğunu fakat ürünün ambalajında, etiketinde veya tezgahında etin hangi türüne ait olduğunun yazılması gerektiğini söyledi. Bakanlığın basım birimi, tırnaklı diğer evcil hayvandan kastın ise domuz ve tavşan olduğunu belirtti.

Bakanlık tarafından yayımlanan söz konusu tebliğin ilgili maddesi şöyle:

"Etiketleme

MADDE 15 – (1) Bu Tebliğ kapsamında yer alan ürünler; Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliğine uygun olur. Bu Yönetmelikteki kurallara ek olarak;

a) Bu Tebliğ kapsamında yer alan et ürünlerinde, ürün bir veya birden fazla büyükbaş ve küçükbaş tür hayvana ait kırmızı etten üretiliyorsa ürün isminde tür ismi belirtilmez.

b) Bu Tebliğ kapsamında yer alan et ürünlerinde, ürün tek tür kanatlı etinden üretiliyorsa ürün ismi bu tür ismi ile birlikte, birden fazla kanatlı türünden üretiliyorsa ürün ismi 'kanatlı' ifadesi başta olacak şekilde ifade edilir.

c) Bu Tebliğ kapsamında yer alan jambon, kurutulmuş jambon ve emülsifiye et ürünlerinde büyükbaş ve küçükbaş hayvan etleri dışında diğer evcil tırnaklı hayvan etlerinin kullanılması durumunda ise ürün ismi tür ismiyle birlikte ifade edilir.

ç) Bu Tebliğ kapsamında yer alan çiğ et, kıyma ve hazırlanmış et karışımlarında ürün ismi tür ismiyle birlikte ifade edilir.

d) Bu Tebliğ kapsamında yer alan ve bu maddenin (a), (b), (c) ve (ç) bentlerinde belirtilen ürünlerin dışında kalan ürünlerin isimlendirilmesinde ürün ismi tür ismiyle ifade edilir."

KEMAL ÖZER: DOMUZ ETİ UCUZ OLDUĞU İÇİN TERCİH EDİLİYOR

Domuz eti satışı ile ilgili düzenlemeyi Dünya Bülteni'ne değerlendiren Gıda Hareketi başkanı Kemal Özer, domuz etlerinin çiftliklerden çok avcılardan alındığını savunarak "Türkiye'de üç tane resmi domuz çiftliği var, satılan ürünlerin çoğu avcılardan alınıyor. Avcılar, avladıkları yaban domuzlarını 100 lira gibi bir fiyata satıyor. Zaten dağlar domuz kaynıyor" dedi.

Yaban domuzunun avcılardan alındığında kilosunun 1 lira gibi komik bir rakama geldiğini ifade eden Özer, domuz etinin ucuza geldiği için birçok yerde kullanıldığını iddia etti.

Sadece domuz etinin değil, domuzdan elde edilen birçok ürünün yoğun olarak kullanıldığını belirten Özer, süt ürünleri, kozmetik sektörü ve sabunlarda çok domuz katkısına çok sık rastlandığını söyledi.

Türkiye'deki Müslümanların gıda konusunda çok hassas olmadığını kaydeden Özer, şu ifadeleri kulandı:

"Bilmeden yediğim için sorumlu değilim, diyerek mesuliyetten kurtulamıyoruz. Önce gerekli hassasiyeti göstermek zorundayız. Bakanlık, halktan tepki gelmedikçe bu tarz yönetmelikleri çıkaracaktır. Ben şahsen Türkiye'de herkesin muhakak domuz eti veya domuzdan elde edilmiş katkılardan yediğini düşünüyorum."

Özer, domuz satışı ile ilgili bir logo hazırlanması ve domuz ürünleri satan işyerlerinin girişine bu logonun görülür şekilde yerleştirilmesi gerektiğini söyledi. Özer, "Nasıl eczaneler 'E' harfi ile simgeleniyorsa domuz ürünleri için de bir simge hazırlanmalı ve domuz ürünü satan işyerlerine asılmalı" dedi.

Kemal Özer, uluslararası güçlerin İslam Dünyası'nda domuz etinin yaygınlaşması için çeşitli çalışmalar yaptıklarını, domuz ürünlerini, sahte etiketler altında 'helal' görünümüyle piyasaya sürdüklerini de sözlerine ekledi.

GİMDES: BİLİNÇLİ TÜKETİCİ DİKKATLİ OLMALI

GİMDES Başkanı Hüseyin kami Büyüközer de tüketicilere sunulan domuz kökenli gıdalarda genellikle çeşitli baharat ve tat verici maddeler insanların domuz etini ayırt etmesinde büyük engel oluşturduğunu belirterek bilinçli tüketicilerin bu konuda dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Dünya Bülteni'nin sorularını cevaplayan Büyüközer, domuz üretiminde otlak ihtiyacı olmadığı, fazla doğum yaptığı için maliyetlerin düşük olduğunu belirterek üreticilerin bu sebeple domuzu tercih ettilerini söyledi. Bütün kitabi dinlerde domuzun haram kılındığını belirten Büyüközer, şu ifadeleri kullandı:

"Domuz, yılda ortalama 1-3 kez doğum yapabilir. Her batında cinsine göre 5-20 arası yavrulayabilir. Birkaç ayda 90-100 kg’a ve yetişkinliğinde 150 kg’a ulaşabilir. Yetişkin bir domuzun ağırlığının %30-%50’si arası yağdır. Bu hayvan çöp dahil hemen hemen her şeyi yiyebilir. Direncinin fazla olmasından dolayı yaşayacağı ortamların çok itinalı ve sıhhi olmasına gerek yoktur. Bu avantajlar dinî endişesi olmayanları domuz çiftlikleri kurmaya teşvik etmiştir. "

Büyüközer, kasaplık et ve et ürünlerinin yanı sıra domuzdan jelatin, lipidler, (yağ asitleri), ünsilin, kalp kapakçıkları, heparin, deri ve fırça kılı üretildiğini söyledi.

"DOMUZ ETİ VE YAĞI İNSAN DAVRANIŞLARINI DA ETKİLER"

Domuz yağının depolanmasının insan hormon ve davranışları ile ilişkisi olduğunu belirten Hüseyin kami Büyüközer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dolaşımı sağlayan hormonlar bağlı ve serbest formlardadır. Serbest formdaki hormonlar, aktif olmadan once yağ dokusundaki alıcıya bağlanmaya zorlanır.Obosite, alıcılar(reseptörler)'in sayısını azaltırlar, bu sebeple hormonlar faydalı olamazlar. Bu sebeple, hormon insulin ise, şeker hastalığına yol açar, hormon testosteron ise, dölleme azlığına yol açar. Yağ miktarı hormonun salgılanmasını da kontrol eder.

Bundan dolayı az yağlı atletik kızlarda aybaşılarının geciktiğini, aşırı kilolu az hareketli kızlarda ise erken oluştuğunu görüyoruz. Domuz yağı depo edilmiş insanlarda hormonların bağlarında düzensizliğin olduğu kabul edilebilir. Bu sebeple, onlar kan dolaşımları içinde daha yüksek seviyede aktif hormona sahiptirler. Mümkündür ki, domuz yiyen toplumların cinsel hayatlarındaki sapkınlık ve anormal cinsel ilişki pratikleri ne yedikleri ile bağlantılıdır. Bunlardan sonra, beslenme uzmanları tarafından " Siz ne yiyorsanız osunuz." sözü haklı olarak söylenebilir

Domuzun kolesterol, sodium ve kalp hastalıkları ile ilişkisi de çok önemli sorunlar oluşturmaktadır."

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2013, 07:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48