Bakanlık 'hafızlık okulları' açıyor

MEB, başarılı İmam-Hatip öğrencileri için yeni bir proje hazıladı

Bakanlık 'hafızlık okulları' açıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), "Proje İmam Hatip liseleri" adı altında en başarılı öğrencilerin okuyacağı İmam-Hatip liseleri açma kararı aldı.

İlki Denizli ve İstanbul'da açılan "Proje" imam hatip liselerinde en başarılı öğrenciler ile hafız öğrencilerin okuması planlandı. Bu okullarda yüksek standartlarda eğitim verilecek ve öğrenciler iyi derecede yabancı dil öğrenecek.

Öğrenciler ayrıca yurtdışı değişim programlarına da gönderilecek. Hafızlıkta giderek yükselen öğrencilerden, bu liselerden mezun olarak ilahiyat fakültelerine geçmesi ve akademisyen olarak hizmet vermeleri beklenecek.

ULUSLARARASI İMAM-HATİPLER

MEB, bu okulların yanı sıra Kayseri, Konya ve İstanbul'da açılan "Uluslararası İmam Hatip Liseleri"ni de yaygınlaştıracak ve bu okullara yurtdışından daha fazla öğrenci çekecek. Şu anda bu 3 okulda 80 ülkeden 551 öğrenci eğitim görürken Balkanlar, Afrika, Batı Trakya, KKTC, Türki cumhuriyetlerden, Rusya ve Somali'den öğrenci getiriliyor.

MEB bütçesinden bu okullar için 450 bin TL ödenek ayrıldı. Programda, "Soydaş ve diğer ülkelerden ülkemize getirilecek öğrencilerin, dinini doğru bir şekilde öğrenmeleri sağlanacaktır" denildi. MEB bütçesinden yurtdışından gelecek bu öğrencilerin pansiyonlarda kalabilmesi için de 1.7 milyon TL ödenek ayrıldı. "Uluslararası İmam Hatip Liseleri" bakanlık yetkililerince yurtdışındaki "Türk okullarına" alternatif olarak da yorumlanıyor. 2012-2013 eğitim-öğretim yılında 708 olan imam hatip lisesi sayısı 850'ye, bin 99 olan imam hatip ortaokulu sayısı ise bin 367'ye yükseldi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2013, 12:13
banner53
YORUM EKLE

banner39