banner15

'Balyoz' bilirkişileri hakkında yakalama kararı

Balyoz davası kapsamında gerçek dışı rapor hazırladıkları iddiasıyla yargılanan 3 TÜBİTAK bilirkişisi hakkında yakalama kararı çıkarıldı

'Balyoz' bilirkişileri hakkında yakalama kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Balyoz davası kapsamında bilimsel gerçeğe aykırı şekilde bilirkişi raporları hazırladıkları belirtilen TÜBİTAK bilirkişileri hakkında "görevi kötüye kullanma" suçundan açılan davanın görülmesine devam edildi.

İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya yurt dışında oldukları belirtilen sanıklar Tahsin Türköz, Hayrettin Bahşi ve Erdem Alparslan’ı avukatları temsil etti. Duruşmada şikayetçi Ali Yasin Türker ile Balyoz davası sanıklarından CHP Milletvekili Dursun Çiçek ve Özden Örnek’in de aralarında bulunduğu bir kısım şikayetçiler ve avukatları hazır bulundu.

SANIKLAR YURTDIŞINDA

Duruşmanın başlamasının ardından sanık avukatları müvekkillerine ilişkin daha önce mahkemeye İngilizce olarak sundukları yurt dışında çalıştıklarına ilişkin belgelerin Türkçe tercümelerini mahkemeye sundu.

Dava dosyasına gelen yazıları okuyan Hakim İlhan Karagöz sanık Tahsin Türköz’ün Haziran 2016’ya kadar sürecek olan bir sertifika programına kabul edildiğini, sanık Hayrettin Bahşi’nin bir bilim üniversitesinde bilim adamı olarak tahsis edildiğini ve sanık Erdem Alparslan’ın ise bir şirketle 1 Ağustos 2014 yılında anlaşma yaptığını belirten yazıların geldiğini belirtti.

Duruşmada daha sonra söz alan şikayetçiler ve vekilleri sanıklar hakkında yakalama kararı çıkarılmasını talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanıkların bizzat dinlenmesi gerektiğini ve katılanların sanıklara soru sorma taleplerinin olduğunu hatırlatarak, sanıklar hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi. Sanıkların yurt dışında çalıştıkları ve ülke genelinde Christmas denilen bir tatil olduğunu belirten mahkeme sanıkların bu tarihte Türkiye’ye gelip mahkemeye başvurdukları takdirde yakalama kararının kaldırılabileceğini ifade etti.

ESKİ MUHAFIZ ALAY KOMUTANI  DA SANIK OLDU

Balyoz davasında askerlere kumpas kurulduğu iddiasıyla yürütülen soruşturmada, Cumhurbaşkanlığı eski Muhafız Alay Komutanı emekli Albay M.T.P. şüpheliler arasına girdi. Albay T.P., davaya konu olan 1. Ordu Komutanlığı’ndaki seminerin koordinatörü olarak görev yaptı. T.P. Balyoz Davası'na dahil edilmemiş sadece ‘tanık’ olarak dinlenmişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 14:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35