banner15

'Balyoz Davası'nda kumpas' iddianamesi tamamlandı

Balyoz Davası'nda Kumpas ile ilgili hazırlanan 276 sayfalık iddianamede Mehmet Baransu 1. numaralı şüpheli olarak yer alıyor. Baransu'nun yanı sıra Gazeteciler Ahmet Altan, Yıldıray Oğur, Yasemin Çongar ve Tuncay Opçin de 'şüpheli'

'Balyoz Davası'nda kumpas' iddianamesi tamamlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

"Balyoz Davası'nda kumpas" iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcılarından Faruk Söker tarafından hazırlanan 276 sayfalık iddianamede Mehmet Baransu 1. numaralı şüpheli olarak yer alıyor. Baransu'nun yanı sıra Gazeteciler Ahmet Altan, Yıldıray Oğur, Yasemin Çongar ve Tuncay Opçin "Şüpheli" sıfatıyla yer aldı.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI İDDİANAMEDE "MÜŞTEKİ"

İddianamede, Ahmet Zeki Üçok, Hakan Büyük, Çetin Doğan, Kadir Sağdıç, Ahmet Bertan Nogaylaroğlu, Nedim Ulusan ile Genelkurmay Başkanlığı da "müşteki" olarak yer aldı.

BARANSU'YA YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR

Baransu'ya yöneltilen suçlamalar şöyle: "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma, hile ile alma çalma", "Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri emin etme", "Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama", "Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme, Terör örgütü propagandası yapmak."

Diğer şüphelilerinde benzer suçlardan cezalandırılması istendi.

İDDİANAME MAHKEMEDE

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 276 sayfalık iddianameyi onayladı. Onaylanan iddianame Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. İddianame onaylanırsa şüpheliler önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2016, 14:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48