banner39

Balyoz gözaltılarını Başbuğ engellemiş

Balyoz'da üçüncü dalgada gözaltı kararlarının neden uygulanmadığı yıllar sonra ortaya çıktı. Yargıtay'daki temyiz duruşmasında konuşan İlker Başbuğ, muvazzaf askerler hakkında çıkarılan gözaltı kararlarının uygulanmasına "gerekirse çatışın" talimatıyla izin vermediğini ilk kez açıkladı

Güncel 07.10.2015, 17:59 07.10.2015, 18:45
Balyoz gözaltılarını Başbuğ engellemiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Balyoz davasında muvazzaf subaylara yönelik üçüncü dalganın yapıldığ 5 Nisan 2010 günü yaşanan garipliklerin perde arkası 5 yıl sonra aralandı. Mahkeme tarafından verilen gözaltı kararları sabah saatlerinden itibaren uygulanmaya başlamıştı. 13 ilde yapılan operasyonlar öğleden sonra bir anda durdurulmuştu. Hiç kimse ne olduğunu anlayamamıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, soruşturmayı yürüten iki savcıyı görevden almış yerlerine yeni savcıları atamıştı. İlker Başbuğ, beş yıl sonra yaptığı açıklamada, muvazzaf subayları polise vermemek için emir verdiğini açıkladı. Yargıtay'daki Ergenekon duruşmasında bugün konuşan İlker Başbuğ, "Gerekirse çatışın" dediğine de sözlerine ekledi.

Balyoz soruşturmasında ilk gözaltıların başladığı 30 Ocak 2010 tarihinden 4 ay sonra muvazzaf subaylara yönelik düzenlenen operasyonlar sırasında bir gariplik yaşanmıştı. Ankara, İstanbul, İzmir, Çanakkale ve Konya´nın aralarında bulunduğu 14 ilde 70'i muvazzaf 95 kişinin adresinde aramalar yapılıyordu. Operasyonlarda GATA Komutanı Tümgeneral Tuncay Çakan, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık ile emekli Tuğgeneral Oktay Faruk Memioğlu´nun da gözaltına alınması bekleniyordu. Operasyonlar akşam saatlerine kadar sonuçlanamamıştı. Akşam saat 17.48'de basına "sondakika" olarak düşen haberlerde "operasyonların durdurulduğu" belirtilmişti. Hiçkimse ne olduğunu anlayamamıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Aykut Cengiz Engin Balyoz operasyonlarını durdurmuş, iki savcıyı da değiştirmişti. Başsavcı Engin, tüm gözaltı kararlarının da iptal edildiğini açıklamıştı.

BEŞ YIL SONRA NE OLDUĞU ANLAŞILDI

5 Nisan 2010 tarihinde yaşanan bu gariplikler bugün (7 Ekim 2015) Yargıtay'daki Ergenekon davasının temyiz duruşmasında konuşan İlker Başbuğ'un ifadesiyle açıklığa kavuştu.

İlker Başbuğ, Yargıtay'daki temyiz duruşmasında yaptığı savunmada Abdullah Gül ile yaptığı konuşmayı anlattı ve ilginç açıklamalar yaptı.

Balyoz Davası'ndaki muvazzaf askeler hakkında gözaltı kararı çıkarılmasıyla ilgili, Başbuğ duruşmada şunları söyledi: "Cumhurbaşkanı'na (Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül) şunu söyledim; ‘Durum vahim haberiniz var mı? Bu 'Orduyu yıkarız' anlamına gelir ve ben böyle bir orduyu komuta edemem. Ya görevi bırakırım ya da vermeyeceğim.’ Sonra arkadaşlara talimat verdik; ‘Polis gelirse sokmayın, zorlarlarsa çatışın.’ İçişleri bakanı ‘Polis beni çok sıkıştırıyor’ dediğinde, ‘kusura bakmayın uygulayamam’ dedim."

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?