Balyoz savcısı beraatlere itiraz gerekçesini sundu

Balyoz Davası savcısı Hüseyin Kaplan, i kişiye beraat verilmesine itirazının gerekçelerini Yargıtay'a gönderilmek üzere mahkemeye sundu

Balyoz savcısı beraatlere itiraz gerekçesini sundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Balyoz davasının duruşma savcısı 36 sanığın beraatine ilişkin itirazının gerekçesini yazdı.

Balyoz davasının duruşma savcısı Hüseyin Kaplan, mahkemenin aralarında emekli Albay Abdullah Zafer Arısoy'un da bulunduğu 36 kişi hakkında verdiği beraat kararına daha önce itiraz etmişti. Savcı Kaplan, itirazının gerekçelerini mahkemenin gerekçeli kararını açıklamasının ardından geçtiğimiz günlerde tamamladı. Yargıtay'a gönderilmek üzere davanın görüldüğü İstanbul 10 Ağır Ceza Mahkemesine 17 sayfalık dilekçesini sunan savcı Kaplan, beraat eden 36 sanığın da ceza almasını istedi.

Beraat eden sanıkların, darbe planını hayata geçirmek üzere hazırlanan 'Görevli Timler Özel Talimat', 'Görevlendirilecek Personel Listesi', 'Görevlendirmeler Çizelgesi' gibi görev listelerinde adlarının yer aldığına dikkat çeken Kaplan, söz konusu sanıkların bilgisi ve kabulü olmadan listelere adlarının yazılmasının mümkün olmadığını kaydetti.

Listelerde görevlendirilen sanıkların daha önce aldıkları eğitim ve kurslara göre uygun işlere göre planlarda görevlendirildiğine dikkat çeken Kaplan, "Bu tespitler görevlendirme listesinin doğru olduğunu, kişilerin bilgisi ve kabulü olmadan listelerin yazılmasının mümkün
olmadığını ispatlamaktadır. Sanıklar birbirleriyle irtibatlıdırlar ve verilen görevleri kabul etmişlerdir. Görevlerin bir kısmıda sanıklar tarafından icra edilmiştir."dedi.

Sanıklar hakkında, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Cebren İskat veya Vazife Görmekten Men Etmeye Teşebbüs Etmek" suçundan mahkumiyet kararı verilmesi gerekirken atılı suçtan beraatlarına karar verilmesinin usul ve yasaya aykırı olduğunu kaydeden Kaplan, 15 ila 20'şer yıl hapis cezası verilmesini talep etti.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2013, 17:39
YORUM EKLE

banner26

banner25