banner39

Balyoz'da bilirkişilere ek süre verildi, duruşma ertelendi

Anadolu Adliyesi'nde yeniden görülen Balyoz davasında bilirkişilere ek süre verilerek duruşma ertelendi

Güncel 03.02.2015, 13:13 03.02.2015, 13:13
Balyoz'da bilirkişilere ek süre verildi, duruşma ertelendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" kararının ardından yeniden görülen "Balyoz Planı" davasının duruşması, bilirkişilere raporlarını sunabilmeleri için ek süre verilerek ertelendi.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu'nda görülen duruşmada, sanıkların talepleri alındı.

Emekli hakim Albay Ahmet Erdem, Hakan Büyük'ün ev aramasındaki görüntü kayıtlarının duruşmada da seyredilmesini isteyerek, bunun sonucunda güvenlik görevlilerinin tanık olarak dinlenilebileceğini söyledi. 

Erdem, "Arama sırasında suça konu flash disk, bulunduğu çekmeceyi aramayı yapan güvenlik görevlisi kapattıktan sonra başka bir güvenlik görevlisinin tekrar bakması yönündeki uyarı üzerine yeniden açıp baktığında bulmuştur. Bu nedenle bu görüntülerin duruşmada izlenmesini talep ediyoruz" dedi.

Emekli Koramiral Abdullah Can Erenoğlu, "Mahkemenizce dosyaya celp edilen belgeler ve raporlar dikkate alınarak, bu yargılamayı derhal sonlandırmanızı, hepimizi beraat ettirmenizi ve bu komployu kuranları da sanık sandalyesine oturtmanızı talep ediyorum" diye konuştu.

Emekli Albay Erdem Ülgen, "Şu anda gerçekten hayatımız tutuklu durumda. Ben bugün özel bir şirkete gittiğimde istenen belgeler yüzünden çalışamıyorum. Bunu biz ne kadar daha yaşayacağız. Bizler Türk halkı nezdinde beraat ettik" ifadelerini kullandı.

Emekli Kurmay Albay Hanifi Yıldırım da "Ben seçilme hakkımı kullanmak istiyorum. Bu nedenle bir an önce bu davanın sonlandırılmasını istiyorum" dedi.

ARA KARARLAR

Sanık ve avukatların taleplerinin alınmasının ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, bilirkişilere raporlarını hazırlayıp sunabilmeleri için 16 Şubat'a kadar ek süre verilmesini kararlaştırdı.

Sanıklara ve müdafilerine bir dahaki celseye kadar bilirkişi raporunu inceleyip beyanda bulunmaları için süre veren heyet, bazı sanıkların yargılama giderlerinin iptali talebini reddetti.

Heyet, sanık Halit Nejat Akgüner'in duruşmalardan vareste tutulma talebini kabul ederek, sanık Dursun Çiçek'in Taraf gazetesi yazarları Alper Görmüş, Yasemin Çongar ve Mehmet Baransu ile polis tespit tutanaklarını düzenleyen İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerinin tanık olarak dinlenilmesi, bu kişilerin telefon ve e-mail kayıtları ile banka hesaplarının araştırılması talebini esasa etkisi olmayacağı gerekçesiyle reddetti.

Suça konu 5 nolu harddisk üzerindeki 1 parmak izinin yeniden Otomatik Parmak İzi Teşhis Sistemi'ne kayıtlı parmak izleriyle karşılaştırılarak, kime ait olduğunun belirlenmesi halinde buna ilişkin düzenlenecek tutanağın mahkemeye gönderilmesinin istenmesini kararlaştıran heyet, sanık Ahmet Erdem'in Hakan Büyük'ün evinde yapılan aramalara ilişkin görüntülerin duruşmada izlenmesi talebini esasa etkisi olmayacağı gerekçesiyle reddetti. Heyet, sanık Süha Tanyeri'ne ait defterin yeniden adli emanete iadesine karar verdi.

Heyet, bazı sanıkların adli sicil kayıtlarının silinmesine ilişkin talebini konusunda bu işlemin Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü'ne ait olduğu ve mahkemenin karar verme yetkisi bulunmadığı için karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararında belirtilen delillerin henüz toplanmadığı gerekçesiyle bazı sanıkların derhal karar verilmesi yönündeki taleplerinin reddini kararlaştıran heyet, duruşmayı 31 Mart'a erteledi.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?