banner39

Barolar Birliği Elçi'nin açıklamasını sahiplenmedi

TBB, Diyarbakır Baro Başkanı Elçi'nin açıklamasına katılmadığını ancak yakalama ve tutuklama tedbiri uygulanması için şartların oluşmadığını açıkladı

Güncel 20.10.2015, 09:45 20.10.2015, 10:03
Barolar Birliği Elçi'nin açıklamasını sahiplenmedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, "PKK terör örgütü değildir" sözleri nedeniyle Bakırköy 2'nci Sulh Ceza Hakimliği'nin hakkında verdiği yakalama kararına ilişkin olarak açıklama yaptı. TBB, Elçi’nin açıklamasına katılmadıklarını ancak yakalama ve tutuklama tedbirinin uygulanmasına da karşı olduklarını açıkladı.

Açıklamada "PKK'nın terör örgütü olmadığı'na dair hiçbir açıklamaya katılmamız mümkün değildir. Ancak daha önce Ergenekon, Balyoz ve benzeri soruşturmalarda yaptığımız açıklamalardan kamuoyunun çok iyi hatırlayacağı üzere, yakalama ve tutuklama tedbirleri, ancak kanunda yazılı şartların varlığı halinde uygulanabilir. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun ‘yakalama’yı düzenleyen 98/1.maddesine göre; yakalama emri çıkarılabilmesi için, şüphelinin çağrı üzerine gelmemesi veya çağrı yapılamaması gereklidir. Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi'nin yaşadığı, çalıştığı ve ikamet ettiği yerler bellidir. Öte yandan Avukat Elçi, hakkında soruşturma açıldığını basın yoluyla öğrendikten sonra kamuoyuna yaptığı açıklamada, adliyedeki makam odasında ifadeye çağrılmayı beklediğini de ilan etmiştir. Hal böyleyken, Bakırköy 2. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından verilmiş olan yakalama kararı açıkça kanuna aykırıdır" denildi.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?