banner39

Barolar Birliği'nde avukatlara icra skandalı

Türkiye Barolar Birliği, destek kredisini ödemeyen 16 bin avukat için icra takibi başlatırken vekalet TBB'nin avukatlarına değil, Feyzioğlu'na yakın olduğu iddia edilen bir hukuk bürosuna verildi

Güncel 14.10.2015, 11:05 14.10.2015, 11:33
Barolar Birliği'nde avukatlara icra skandalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, destek kredi borçlarını ödeyemeyen 16 bin stajyer avukat hakkında icra takibi başlattı. Sadece vekalet ücreti 11.5 milyon TL tutan davaların Türkiye Barolar Birliği'nin resmi avukatları yerine, Feyzioğlu'na yakın olduğu iddia edilen Sezgin-Ebru Özkan Hukuk Bürosu'na verilmesi tepkilere neden oldu.

Star Gazetesi'nin sosyal medyada hakim ve savcıların üye oldukları Avukat-Hakim-Savcı Tüm Hukukçular Omuz Omuza Platformuna dayandırdığı haberinde, TTB'nin icra takibi ile ilgili ayrıntılar yer aldı. Yrd. Doç. Dr. Sinan Kocaoğlu, moderatörlüğünü yaptığı grupta Feyzioğlu'nu şu sözlerle eleştirdi: "Feyzioğlu başkanlığındaki Türkiye Barolar Birliği, staj kredilerini kanuni mecburiyet gereği icraya koydu. Peki Feyzioğu neden kredi borçlarının tahsilini Türkiye Barolar Birliği bünyesinde 8-10 bin TL maaşla istihdam edilen avukatlara değil de, dışarıdaki bir avukatlık bürosuna verdi?"

TBB'NİN AVUKATLARINA DEĞİL HUKUK BÜROSUNA VEKALET VERİLMİŞ

Sosyal medyadaki tepkiler arasında öne çıkan Avukat Abdurrahman Ata Gümüş ise konuyla ilgili yaptığı paylaşımda, "Türkiye Barolar Birliği, tek bir büroya vekalet vererek 11 milyon 520 bin TL'lik rant yolunu açtı. Feyzioğlu, bu büroyu neye göre seçti? Bu tahsil işleminin neden TBB'nin içerisindeki avukatlar tarafından değil de dışarıdan Feyzioğlu'na yakınlığı ile bilinen avukatlık bürosuna verildi. Mesleğe yeni adım atacak genç avukatlardan neden vekalet ücreti alındığını sorguluyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Ayhan Çil ise TBB Yönetimine sorular yönelten bir yazıyı paylaştı. Özetle, "Soruyorum size stajyer kredilerine ilişkin tahsilat için avukat nasıl seçildi? 16 bin dosya olduğu doğru mu? Eğer doğru ise Barolar Birliğinin parası bitti mi? Neden bunca zamandır bu kredilerin tahsilatı için işlem başlatılmadı? İcraya vermek şart mıydı" diye sordu.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?