banner39

Bartholomeos: Ayasofya açılacaksa kilise olmalı

İstanbul'da toplanan Ortodoks dünyasının temsilcilerine konuşma yapan Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ayasofya'nın açılması durumunda kilise olması gerektiğini savundu

Güncel 08.03.2014, 11:05 08.03.2014, 11:40
Bartholomeos: Ayasofya açılacaksa kilise olmalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'da toplanan Ortodoks dünyasının temsilcilerinin gündeminde Ayasofya da vardı. Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılması yönündeki yoğun taleplerin de değerlendirildiği toplantıda, Ayasofya'nın kilise olarak açılması gerektiği savunuldu.

14 Ortodoks Kilisesi‘nin Patrik ve Başpiskoposları, dün, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un daveti üzerine İstanbul’da bir araya geldi. Toplantı, Bartholomeos’un yönettiği ayinle başladı. Patrik Bartholomeos, Aya Yorgi Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi Kilisesi‘nde gerçekleştirilen ayin sonrası cemaate bir konuşma yaptı. Ayasofya’nın camiye çevrileceği iddialarına değindi ve Ayasofya ibadete açılacaksa, kuruluş amacına hizmet ederek açılması gerektiğini söyledi. “Ayasofya’nın Tanrı’nın ibadetine açılması söz konusu ise mutlak surette Hıristiyan inancının ibadetine açılması gereklidir, zira kuruluş amacı, kilise olarak hizmet vermektir. Ayasofya’ya sahip çıkmaktayız, Ortodoks ve Helen dünyası olarak da bizim en kutsal değerlerimizdendir” dedi.

İstanbul’u ziyaret eden turistlerin başta Ayasofya olmak üzere birçok önemli yeri ve anıtı gezmek fırsatını bulduklarını hatırlatan Patrik Bartholomeos, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak son dönemde Türk kamuoyunun bir kesiminde Ayasofya’nın camiye çevrilmesi yönünde bir meyil gözlemleniyor. Kilise olarak biz buna karşı durmaktayız. Bizimle beraber böyle bir olasılık karşısında tüm Hıristiyan dünyası mezhep farkı tanımaksızın tek vücut olup tepkisini ortaya koyacaktır…”

YARINA KADAR DEVAM EDECEK

Öte yandan Aya Yorgi Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi Kilisesi‘nde başlayan ve 9 Mart’a kadar sürecek toplantının ana teması, Panortodoks Konsili’nin teolojik ve teknik prosedürlerinin görüşülmesi ve hazırlanması olacak.Buluşmada, Ortadoğu’daki Hristiyan toplumların yaşadığı sorunlar tek tek ele alınıp değerlendirilecek. Bu konuda neler yapılabileceği tartışılacak. Zirve, 9 Mart’ta, Ortodoksluk Bayramı kapsamında tüm ruhani liderlerin katılacağı ayinle sona erecek.

Yorumlar (1)
ali osman topkan 8 yıl önce
siyasi çekişmelerden sağını solunu göremeyen ve fener rum patriği bartelomosun konuşmalarını duymayan polikitacılar rum patriği ne diyor Ayasofya ibadete açılacaksa kilise olmalı diyor ve bütün hiristiyan alemini yek vucut olmaya çağırıyor ve suç işliyor siyasiler ve devleti yöneten siyasiler siz bu patriğin söylediklerini duymuyormusunuz?sizler sadece oy derdine düşmüşünüz kendinize gelin dostu düşmanı iyi bilin ve ona göretedbirlerinizi alın bartolomus bu cesareti nerden alıyor
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?