Bartın'da Paralel operasyon: 26 kişi adliyeye sevkedildi

Bartın'da PDY operasyonunda 26 kişi adliyeye sevk edildi

Bartın'da Paralel operasyon: 26 kişi adliyeye sevkedildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bartın merkezli 6 ilde yapılan, Paralel Devlet Yapılanması (PDY) operasyonunda gözaltına alınan 26 kişi, Emniyet'teki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, 'Terör örgütüne üye olmak', '6415 sayılı terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet' suçlarına ilişkin yürütülen PDY soruşturması kapsamında Bartın ile birlikte İstanbul, Bursa, Kocaeli, Ankara ve Karabük'te önceki gün operasyon yapıldı.

Gülen Cemaati'ne yakınlığıyla bilinen Bartın Aktif İşadamları Derneği (BAKİAD) ile belirlenen diğer adreslerde yapılan aramalarda belge, döküman, bilgisayar ve dijital verilere el konuldu. Bartın'da aralarında Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı C.Ç., TSO Meclis Başkanı H.Ç., BAKİAD Genel Sekreteri H.Ö. ile işadamı, öğretmen ve imamların bulunduğu 20 ve diğer illerde 6 olmak üzere toplam 26 kişi gözaltına alındı.

Emniyet'teki sorguları tamamlanan şüpheliler iki grup halinde Bartın Adliyesi'ne sevk edildi. Şüphelilerin ailelerinin toplandığı adliye önünde polis geniş güvenlik önlemi aldı. Polis, adliye bahçesine kimsenin girmesine izin vermedi. Şüphelilerin Cumhuriyet Savcılığı'ndaki sorguları sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2016, 16:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35