banner15

Başbağlar Erzincan ve İstanbul'da yadedildi

Başbağlar Katliamı'nın 21'inci yıldönümü nedeniyle bugün hem İstanbul'da hem de Erzincan'da anma etkinlikleri vardı

Başbağlar Erzincan ve İstanbul'da yadedildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993'te katledilen 33 kişi, köyde düzenlenen törenle anıldı. İstanbul'da Fatih Camii'nde düzenlenen bir başka anma etkinliğinde ise katliamla ilgili önemli soruların hala cevap bulamadığı vurgulandı.

Kent merkezine 220 kilometre uzaklıktaki Başbağlar köyünün meydanında gerçekleştirilen törende konuşan Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, "Buraya 21 yıl önce yaşanmış bu acıyı tazelemek için değil, terörü, karanlık elleri ve odaklarını bir kez daha lanetlemek için geldik. 21 yıl önce burada masum insanlarımızın uğradığı hain saldırıyı gerçekleştiren kirli ellerin ne denli insanlıktan uzak olduklarını ve terörün mantığının olmadığını tüm dünyaya bir kez daha duyurmak için buradayız. Bu vesileyle Başbağlar şehitlerimizi ve bu vatan uğruna canını feda eden tüm şehitlerimizi şükran, rahmet ve minnetle anıyorum" diye konuştu.

Terörü lanetleyen Akdemir, "Bir kez daha gördük ki nereden gelirse gelsin terörün sağı solu ve mantığı olmaz. Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşlarının en temel hakkı olan yaşama hakkına ve devletin güvenliğine saldırı düzenleyenler, her zaman karşılarında devletimizi ve aziz milletimizi bulmuşlardır. Her dönem bir şekilde kirli eller tarafından kurulan tuzakları hep birlikte bozmak, bizlerin tarihi sorumluluğudur" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da anma törenine katıldı. Ağbaba burada yaptığı konuşmada "21 yıl önce 33 masum yurttaşımızı kaybettiğimiz bu köyde acınızı paylaşarak yüreklerdeki kanayan yarayı bir nebze olsun sarmak için arkadaşlarımızla buradayız. Başbağlar, 21 yıldır acısını kalbine gömerek bu büyük katliama rağmen hoşgörü ve kardeşlikten vazgeçmeyerek, barıştan taviz vermeyerek tüm Türkiye'ye ciddi bir mesaj veriyor. Yalnızca Türkiye'ye değil, her gün kardeşin kardeşi boğazladığı, sokaklarda kedilerin dolaştırıldığı, karnında bebeğiyle masum kadınların katledildiği bir dönemde Ortadoğu'ya ve dünyaya, 21 yıl önce masum insanları katledenlerin ortaya çıkması gerektiğinin altını çizerek ciddi mesajlar veriyor" dedi.

AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle ise ateşin düştüğü yeri değil, 77 milyon insanın yüreğini yaktığını belirterek, "İspatı vücut için buradayız, Sivas'tayız, Başbağlar'dayız" ifadesini kullandı.

YENİ BAŞBAĞLAR OLMASIN

Köy muhtarı Ali Akarpınar da "Bütün bu yapılanlara rağmen hukuki mücadelemiz devam etmektedir. Başbağlar katliamı, Türkiye'de en büyük faili meçhul bir katliamdır. Bizler sabırla, terörize olmadan, yıkmadan, devlet malına zarar vermeden, hukukun üstünlüğü ilkesi içinde hakkımızı aramaya devam edeceğiz. Amacımız, yeni Sivaslar, yeni Yaviler, yeni Başbağlarlar olmasın, mazlumların kanı yerde kalmasın. Türkiye'de faili meçhul kalmış tüm davaların yeniden görülerek faillerin adalet önünde hesap vermesini istiyoruz" diye konuştu.

Başbağlar katliamında yakınlarını kaybedenler ise olayın aydınlatılmasını istedi.

Köydeki Şehitlik Anıtı'nın ziyaret edildiği anma programında, Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

İSTANBUL'DA DA ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde yaşanan katliamının yıldönümü münasebetiyle Başbağlar Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği,  Fatih Camii’nde basın açıklaması düzenledi. Katliamda yakınlarını kaybeden kişilerin de katıldığı programda mevlit de okundu.

Başbağlar Köyü Derneği Başkanı Mehmet Ali Dikkaya tarafından okunan basın açıklamasında, “Bir köy, bir tarih, sosyal tesisler, araçlar, evler, hayvanlar ve geleceğimiz hep birlikte yakıldı, tamamen yok edilmek istendi. 21 yıldır cevabını bulamadığımız soruları ilgililere sormak istiyoruz ve artık bu soruların cevaplarını da almak istiyoruz” denildi.

Kamuoyunun bu soruların cevaplarını beklediğini ifade eden Dikkaya, soruları şöyle sıraladı:

“-Katliam öncesi bölgedeki hareketlilik istihbaratın dikkatini çekmedi mi? Neden katliam önlenmedi?
-Başbağlar köyünün Sivas’a yaklaşık 500 kilometre uzaklıkta olması ve Erzincan’ın en son köyü olmasına rağmen neden seçildi ve üç gün içerisinde neden organize olundu?
-Katliamdan sonra yangına neden hiç müdahale edilmedi?
-Cenazelere neden otopsi yapılmadı?
-Toplanan yaklaşık 600 boş kovan vardı, neden balistik inceleme yapılmadı?
-Evlerin içerisinde şehit edilen yakınlarımız neden iş makinesi ile arandı?
-İtirafçı sanıkların mahkemeye getirilmeme sebebi neydi?
-Mahkemenin bu kadar eksikliklere rağmen dosyayı kapatması veya Yargıtay’ın bu kararı onaması hukuk skandalı değil midir?
-Basın, medya, sivil toplum örgütlerinin kayıtsız kalması çifte standart uygulaması insanlık açısından ne kadar etik?”

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2014, 17:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48