banner39

Başbağlar'da zamanaşımı endişesi

Başbağlar Köyü'nde 33 kişinin katledildiği katliam 20. yılına girdiği halde hala faillerinin bulunamadı. Köy sakinlerinde zamanaşımı endişesi var...

Güncel 18.12.2012, 17:47 18.12.2012, 17:47
Başbağlar'da zamanaşımı endişesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Madımak katliamının araştırılması ve incelenmesi için Devlet Denetleme Kurulu (DDK)'nu görevlendirmesi, gözleri Başbağlar'a çevirdi. Sivas olaylarından sadece üç gün sonra saldırıya uğrayan ve 28 kişinin kurşuna dizilerek, beş kişinin ise yakılarak öldürüldüğü Başbağlar Davası'nda zamanaşımı söz konusu... Başbağlar Köyü sakinleri ve yöneticileri zaman aşımı sebebiyle olayın üstünün örtülmesinden korkuyor.

Katliamın yaşandığı dönemde Başbağlar Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı olan Mehmet Ali Dikkaya, Zaman Gazetesi'ne verdiği demeçte "Alevi-Sünni çatışması çıkartılmak istendi. Fakat biz onların oyunlarını bozduk." diyor. Olayın üzerinden 20 yıl geçtiğine dikkat çeken Dikkaya, zaman aşımının gündemde olduğunu ve olayın faillerinin hâlâ bulunamadığını hatırlatıyor. Katliamın bugüne kadar detaylı bir şekilde soruşturulmadığından dert yanarak, DDK ve savcıları zamanaşımına uğramadan göreve çağırıyor.

Mehmet Ali Dikkaya, kanlı baskının yaşandığı gün İstanbul'da olduğunu, olayı duyduğunda büyük bir yıkım yaşadığını anlatıyor. Köye vardıklarında evlerden dumanların yükselmeye devam ettiğini ifade ediyor. İtfaiyenin dahi köye kendilerinden sonra geldiğinin altını çizerek, "Cesetleri toparladık. Akşama doğru cenazeleri defnetmek için Başpınar'a götürdük. Ertesi gün daha savcılar olay yerini incelemeden dozerlerle evler düm düz edildi. Bütün deliller yok edildi. Evde yanan 4 vatandaşın cesetleri de dozerlerle arandı. Fakat bulunamadı." diyor. Olay günü 585 adet boş kovan toplandığını aktarırken, balistik incelemenin yapılmadığına dikkat çekiyor. Köyde katliama ait ne kadar delil varsa birileri tarafından ortadan kaldırıldığına vurgu yapıyor. Ardından, "O gün bu olayın arkasında derin bir yapının olabileceğini düşünemedik." ifadesini kullanıyor.

Dikkaya, baskından bir gün önce Jandarma Bölük Komutanı'nın köye bir grup askerle gelerek incelemede bulunduğunun da altını çiziyor. Olayın olduğu gün Ali Özdemir isimli vatandaşın karakolu aramasına rağmen, köye jandarmanın çok geç geldiğini dile getiriyor. Dikkaya, "O gün tüm devlet kurumları haberdar edildi. İlginçtir ilgili kurumlar gerekli refleksi göstermedi. Sanki bu olayın olacağını biliyor veya birileri tarafından hareket etmek için emir bekliyor gibiydiler." değerlendirmesinde bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
3
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü