Başbakan Yardımcısı Bozdağ: Türkiye'nin Afrin için Rusya'ya bir sözü yok

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Zeytin Dalı Harekatı harekatı'nın Afrin ile sınırlı kalacağına dair Rusya'ya taahhüt verildiği iddiasının hatırlatılması üzerine, "Türkiye'nin bu konuda Rusya'ya veya başka bir ülkeye verdiği herhangi bir garanti yoktur" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ: Türkiye'nin Afrin için Rusya'ya bir sözü yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısı sürerken gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları cevapladı.

Bozdağ, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, "Bu harekatta tek hedef PKK, KCK, PYD/YPG ve DEAŞ terör örgütleridir" dedi.

"HAREKAT BAŞARIYLA DEVAM EDECEK"

Harekatın plan dahilinde sürdüğüne dikkati çeken Bozdağ, "Zeytin Dalı Harekatı planlandığı gibi başarıyla devam etmektedir. Bundan sonraki süreçte de harekat başarıyla devam edecek" diye konuştu.

"HAREKAT TERCİH DEĞİL ZORUNLULUKTUR"

Harekatın planında yer alan hedeflerin gerçekleştirileceğini vurgulayan Bozdağ, "Plandaki hedefler bir bir gerçekleştirilecektir. Harekat gelinen noktada, Türkiye için bir tercih değil zorunluluktur" dedi.

"TÜRKİYE'NİN VERDİĞİ HERHANGİ BİR GARANTİ YOK"

Bozdağ, harekatın Afrin ile sınırlı kalacağına dair Rusya'ya taahhüt verildiği iddiasının hatırlatılması üzerine, "Türkiye'nin bu konuda Rusya'ya veya başka bir ülkeye verdiği herhangi bir garanti yoktur" değerlendirmesinde bulundu.

"HEDEF TERÖR ÖRGÜTLERİ"

"Terör örgütlerinin, teröristleri, barınak, sığınak, araç, gereç, silahları, lojistik noktaları, üsleridir. Bunun dışında bir hedef bulunmuyor." diyen Bozdağ, "Zeytin Dalı Harekatı kesinlikle bölgede yaşayan Kürt kardeşlerimize karşı bir harekat değildir" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE BİR HUKUK DEVLETİDİR"

HDP'nin Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin sokağa çıkma çağrısını değerlendiren Bozdağ, şunları kaydetti:

"Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde, herhangi bir suç oluşturan bir eylem ve söylem olduğunda hangi unsur takip edilirse bu konuda da suç oluşturan eylem ve söylem içine girenler bakımından da aynı usül işleyecektir."

Bozdağ, "Sivillerin hukukunu koruma, onlara sahip çıkma ve onlara yardım etme konusunda Türkiye, kendisine dönük kaygı belirten bütün ülkelere örneklik teşkil edecek uygulamaların ve güzel örneklerin sahibi olmuştur" dedi.

"DEAŞ'LILARI SERBEST BIRAKMIŞLARDIR"

DEAŞ'lı teröristlerin serbest bırakılmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Bozdağ, "PYD/YPG terör örgütleri Afrin'de ellerinde olan DEAŞ'lı teröristleri Türkiye'ye karşı savaşmak şartıyla serbest bırakmışlardır" ifadesini kullandı.

"ABD İLE İŞ BİRLİĞİNİN YOLU BELLİ"

Bozdağ, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın açıklamalarının hatırlatılması üzerine, "İş birliğinin yolu belli, silahları vermeyi durdurmak, ondan önce verilmiş olan silahları toplamaktır" dedi.

"PLANLANAN MESAFE VE ALAN KONTROLÜ SAĞLANDI"

Zeytin Dalı Harekatı'nın başarıyla sürdüğünü tekrarlayan Bozdağ, "İlk 3 günde planlanan mesafe ve alan kontrolü sağlanmış durumdadır. Harekat süresince silahlı kuvvetlerimiz mensupları içerisinde şehit olan yoktur" diye konuştu.

 
Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2018, 20:42
banner53
YORUM EKLE

banner39