banner39

Başbuğ ile Kundakçı'nın Lice ifadeleri çelişti

Kundakçı'ya göre helikopter bir okula, Başbuğ'a göre iç güvenlik taburuna indi. İddianame 'çatışma yok' diyordu; ama paşalar çatışıyordu

Güncel 29.10.2013, 12:25 29.10.2013, 14:26
Başbuğ ile Kundakçı'nın Lice ifadeleri çelişti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın 22 Ekim 1993'te öldürülmesiyle ilgili iddianamede yer alan krokide Aydın'ın çatışma esnasında Kışla dışından ateş edilerek öldürülmediği ve kurşunun Kışla içindeki kule ya da çatıdan sıkıldığı bilirkişi raporlarıyla yer almıştı. Olay günü PKK'nın Lice'ye saldırdığına dair bir delilin de bulunmadığının işaret edildiği iddianamede kilit iki isim de yer alıyordu: İlker Başbuğ ve Hasan Kundakçı.

Tanıklara göre Aydın'ı taşıyan helikopter Lice'ye indiğinde olay yoktu. Vurulduğunda Jandarma Bölük Komutanlığının ön tarafında açık alanda emir subayıyla sohbet halindeydi. Suikast duyurulmadan helikopterle bölgeye gelen Başbuğ ve Kundakçı tutanaklar hazırlanırken oradaydı. Aydın'a o gün Lice'ye gitmesi için emir verdiği söylenen Başbuğ hakkındaki iddialara cezaevinden avukatı aracılığıyla cevap verdi. Ancak Başbuğ'un anlattıkları olay günü yanında bulunan Kundakçı'nın verdiği bilgilerle yine çelişiyor.

BAŞBUĞ VE KUNDAKÇI DA ATEŞ ALTINDA KALMIŞ

Bahtiyar Aydın olayında adı geçen dönemin Jandarma Asayiş Kolordu Komutan Yardımcısı İlker Başbuğ'un, avukatı İlkay Sezer iddiaları yalanladı. Sezer, Ağustos 1993 - Ağustos 1995 yılları arasında Jandarma Asayiş Kolordu Komutan yardımcılığı görevinde bulunan müvekkili Başbuğ'a yönelik kasıtlı ve ima dolu haberler yapıldığını belirtti.

ÖYLE BİR EMİR VERMEDİM

Söz konusu haberlerde müvekkili tarafından Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'a "Lice'ye git" emrinin verildiğinin iddia edildiğini kaydeden Sezer, "Operasyonun icra edileceği 22 Ekim 1993 günü sabahı Jandarma Bölge Komutanı Tuğg. Bahtiyar Aydın, İl Jandarma Alay Komutanı J.Alb. Eşref Hatipoğlu ve Bölge Komutanlığı Asayiş Şube Müdürü J.Kur.Bnb. M. İhsan Batı'nın beraberinde emir astsubayı olduğu halde, 06.30-07.00 saatleri arasında, Diyarbakır'dan havayolu ile Lice İlçe Jandarma Birlik Komutanlığı ve Jandarma Komando Bölüğü'nün bulunduğu yere gittikleri ve orada taktik komuta yeri tesis ettikleri bilinmektedir" dedi.

Başbuğ'un Aydın'a "Lice'ye git" şeklinde bir emir vermediği savunan Sezer, olaya ilişkin iddianamede Lice Emniyet Amirliği tarafından hazırlanmış olay tutanağı bulunduğunu hatırlattı. Olay günü Kundakçı ile Başbuğ'un Şenyayla bölgesinde operasyonu yerinde görmek üzere o bölgeye gittiklerini belirten Sezer, "Aydın'ın vurulduğunu öğrenmişler ve aynı helikopterle Lice'ye intikal etmişler. Helikopter, yoğun ateş nedeniyle komando bölüğünün bulunduğu yere inememiştir. Bunun üzerine, helikopter ateş altında iç güvenlik taburunun bulunduğu bölgeye güçlükle inmiştir. Helikopterden inen Kundakçı ve müvekkilim ateş altında sıçrayarak en yakındaki mevzilere girmişlerdir" ifadelerini kullandı.

NE ÖLEN TERÖRİST VAR NE DE YARALI TEĞMEN

Tamburalı Paşa olarak adlandırılan Korgeneral Hasan Kundakçı da "Güney Doğuda Unutulmayanlar" isimli kitabında olayı şöyle anlatıyor: "Asayiş Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı ve yardımcısı Tümgeneral İlker Başbuğ'u taşıyan helikopter Diyarbakır'ın Lice ilçesi üzerine gelip alçalmaya başladığında, aşağıdaki şiddetli çatışma sürüyordu. Askeri birliklerin başındaki Albay Eşref Hatipoğlu, telsizden helikopter pilotuna 'İniş yerlerine teröristler sürekli ateş ediyor, sakın inmeyin' uyarısında bulundu. Devreye Korgeneral Kundakçı girdi ve 'Mutlaka ineceğiz' dedi. Korgeneral Kundakçı ve Tümgeneral Başbuğ'u taşıyan helikopter, 55 yaralı ve hasta askerin bulunduğu okulun bahçesine indiğinde, ayağından vurulmuş bir üsteğmen karşıladı komutanları. Tam o sırada telsizden, teröristlerin okula da saldıracağı haberi geldi. Kundakçı, okulun bir tarafına kendisi geçti, diğer iki tarafı ise Tümgeneral Başbuğ ve emir subayına verdi. Akşama doğru teröristler uzaktan görünmeye başladı. Terörist grup tüfekle vurulacak kadar okula yaklaşınca da 'Ateş serbest' dedi. Ateş hattına giren teröristlerden bir kısmı vurulurken, bir kısmı da geri çekilmek zorunda kaldı."

Aydın'ın eşi anlatmıştı

Star'ın haberine göre Hasan Kundakçı'nın sözünü ettiği bacağından yaralı teğmen ve yaralanmış 55 askere ait bilgiler ise hastane kayıtlarında yer almıyor. Yine kitabında teröristlerin öldürüldüğünden söz eden Kundakçı, Türkiye Gazetesi'ne verdiği röportajda ise, "Ölü terörist görmedim. Ama birkaç teröristin vurulduğunu sanıyorum. Bizim bölgeye de gelmeye çalışmışlardı" dedi. Bahtiyar Aydın'ın eşi Şahin Aydın bu konuyu bizzat Başbuğ ile konuştuğunu Başbuğ'un, "Bizzat kendim uğurladım Lice'ye" dediğini, 2010 yılında Aksiyon Dergisi'ne anlatmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?