banner39

Başdenetçi hakkında inceleme yapılamayacak

TBMM Başkanlığı'nın, Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu hakkındaki iddialara ilişkin yasada hüküm olmaması nedeniyle ne yapılabileceği konusunda başvurduğu bilirkişi, başkanlığın inceleme yapma yetkisi bulunmadığı görüşüne vardı

Güncel 25.02.2014, 12:08 25.02.2014, 12:08
Başdenetçi hakkında inceleme yapılamayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Başkanlığı, Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Mehmet Nihat Ömeroğlu hakkındaki iddialarla ilgili inceleme yapamayacak.

Savcı Zekeriya Öz'ün, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gönderilen yüksek yargı kökenli iki kişiyle Bursa'da görüştüğü ve bu kişilerin kendisinden yolsuzluk soruşturmasını kapatmasını istedikleri" iddiasına konu olan kişilerden birinin Ömeroğlu olduğu öne sürülmüştü.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayasıyla Parlamento Muhabirleri Derneği'ni ziyaretinde, Ömeroğlu hakkında gazetelerde çıkan hususlara ilişkin inceleme başlatıldığını bildirmişti.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Kamu Denetçiliği Kurumu Yasası'nda cezai soruşturmanın nasıl yapılacağı yer almasına karşılık, disiplin soruşturmasıyla ilgili hiçbir hükmün bulunmadığını gören TBMM Başkanlığı, incelemenin nasıl ve kim tarafından yapılacağı konusunda bilirkişiye başvurdu.

İstanbul, Ankara ve İzmir'de üç ayrı üniversitenin idare hukuku profesörlerinden alınan görüşte, "İdari inceleme konusunda yasada hüküm olmadığı ve Meclis Başkanlığı'nın Ömeroğlu hakkında idari soruşturma yapamayacağı" ifade edildi.

Türkiye'de Kamu Denetçiliği Kurumu oluşturulurken Avrupa ülkelerindeki modelin esas alındığı ifade edilen görüşte, "Avrupa ülkelerinde de ombudsmanlar hakkında idari soruşturmaya yönelik düzenlemenin ilgili yasalarda yer almadığı, bunun da işin özü itibarıyla doğru bir yaklaşım olduğu" kaydedildi.

TBMM Başkanlığı, "hukuki dayanak" olmaması nedeniyle Ömeroğlu hakkında inceleme yapmayacak.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?