banner15

Başkanlık referandumu 23 Nisan'da olabilir

Başkanlık ile ilgili teklifin bu cuma günü verilmesi ve referandumun 23 Nisan 2017'de yapılması bekleniyor...

Başkanlık referandumu 23 Nisan'da olabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti ile MHP'nin başkanlık pazarlığının olumlu sonuçlanması sonrası referandum tarihinin 23 Nisan 2017 olarak belirlendiği belirtiliyor.

Yeni Şafak'taki habere göre, AK Parti imzaları tamamlayıp teklifi en geç cuma günü TBMM'ye sunmayı planlıyor. Meclis Başkanı İsmail Kahraman oy kullanamayacağı için AK Parti, 316 milletvekiliyle tam kadro teklifinin arkasında olacak.

MHP'nin 39 milletvekili var. Ancak MHP'li 4 vekil daha önce 'hayır' oyu vereceğini açıkladı. MHP'nin geri kalan 35 milletvekilinden fire beklenmiyor. Bu durumda teklif AK Parti ve MHP'nin 351 oyu ile TBMM'den geçecek ve referandum yolu açılacak.

Anayasa Komisyonu'ndaki görüşmelerinin ocakta başlaması beklenen teklifin iki haftada Genel Kurul'a gelmesi ve bu sürecin de bir ayı bulması bekleniyor.

Teklifin Meclis aşaması en geç şubat ayının ortası itibarıyla tamamlanmış olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından da 60 günlük referandum takvimi işlemeye başlayacak. Bu sürenin dolmasını takip eden ilk pazar günü de referandum yapılacak. Sürecin bu şekilde işlemesi halinde referandumun 23 Nisan 2017 Pazar gününe denk gelme ihtimali bulunuyor. 

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 08:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48