banner39

'Başkanlık sistemi millete sorulacak'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Başkanlık sistemiyle ilgili bir soru üzerine, meselenin millete götürüleceğini söyledi

Güncel 04.11.2015, 13:25 04.11.2015, 14:09
'Başkanlık sistemi millete sorulacak'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

1 Kasım seçimlerinde AK Parti'nin yüzde 50'ye yakın oranda oy alması üzerine başkanlık sistemi yeniden gündeme geldi.

Konuyla ilgili bugün bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, başkanlık meselesinin referanduma götürüleceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki basını bilgilendirme toplantısında konuşan Sözcü Kalın, "Başkanlık sistemi konusu yeniden tartışılmaya başlandı. Sayın Cumhurbaşkanı’nın beklentileri nedir acaba? Başkanlık sistemiyle ilgili ne gibi adımlar atılması planlanıyor?" şeklindeki bir soru üzerine şu açıklamayı yaptı: Buradaki temel konu Türkiye’deki işleyen sistemin en etkin hale getirilmesidir. Bu bir şahıs konusu değildir. Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ın böyle bir şeye ihtiyacı yok. Tayyip Erdoğan zaten tarihe geçmiş bir liderdir. En verimli siyasi yönetim biçimi nedir tartışması, Türkiye için sağlıklı bir tartışmadır. Parlamenter demokrasiyle yönetilip başarılı olan ülkeler de var, başkanlık sistemiyle yönetilip başarılı olan ülkeler de var. 1 Kasım seçimlerinin sonuçlarını da dikkate alıp, bu konu milletimize sorulmak suretiyle bir karara varılacaktır.

Önemli olan bizim için en uygun model hangisidir, bu tartışmayı yapmaktan asla kaçınmamak lazım. Bütün partilerin, STK’ların görüş beyan etmesi sevindiricidir. Önümüzdeki aylarda, yıllarda bu tartışma sağlıklı şekilde devam edecektir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?