Başkanlık sistemi ve çözüm sürecine destek artıyor ANKET

Yapılan son ankette başkanlık sistemi, çözüm süreci ve Osmanlıca derslerine olumlu bakanların oranı artıyor. AB'yi isteyenlerin oranı ise düşüyor. Ankete göre HDP barajı aşmıyor...

Güncel 22.01.2015, 08:29 22.01.2015, 10:01
Başkanlık sistemi ve çözüm sürecine destek artıyor ANKET

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

2015 genel seçimleri için ORC'nin yaptığı seçim anketinden ilginç sonuçlar çıktı. Türkiye seçime giderken Başkanlık Sistemi de soruldu.

2015 Genel seçim sonuçlarını önceden tahmin etmek için anketler yapan araştırma şirketleri seçim tarihi yaklaştıkça anketl sıklığını artırıyor. 2015 yılı son seçim anketinde ise oldukça çarpıcı sonuçlar çıktı. "Hangi parti ne kadar oy alır?" sonucunu yansıtan verilerin yanında Başkanlık sistemi de soruldu vatandaşa. Bakın cevaplar nasıl çıktı?

ORC Araştırma şirketinin yaptığı Türkiye Siyasi Gündem Araştırması'na göre "Bu Pazar Seçim Olsa Kime Oy Verirsiniz?" diye soruldu. Bunun yanında Başkanlık Sistemi, çözüm süreci, Osmanlıca dersleri gibi konular da ankette yer aldı.

İşte 2015 seçim anketi ve sonuçları: Anket sonuçlarına göre bu pazar seçim olsa AK Parti yüzde 48,6 ile en çok oyu alan parti olacak. CHP'nin oyu yüzde 23,3 , MHP'nin oyu yüzde 13,5 çıkıyor. 2015 seçimlerine parti olarak girme kararı alan HDP'nin oyu ise yüzde 8,2. Bu durumda HDP yüzde 10 barajını aşamıyor.

BAŞKANLIK SİSTEMİNİ İSTEYENLER ÇOĞUNLUKTA

Başkanlık sisteminin sık sık gündeme geldiği şu günlerde Başkanlık Sistemine olumlu bakanların yüzde 56 oranında olması dikkat çekiyor. yüzde 32,3 Başkanlık sistemine sıcak bakmazken kararsızların sayısı da az değil.

AB'DEN U DÖNÜŞÜ

Anketin en çarpıcı sonuçlarından birisi de Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili. "Avrupa Birliği'ne tam üyeliği önemsiyor musunuz?" sorusuna vatandaşların yüzde 65'i önemsemiyorum cevabını verdi.

Hükümetin çözüm süreci politikasına yüzde 63,4 ile büyük destek var. Desteklemeyenlerin oranı ise yüzde 30,8.

Uzunca bir süre tartışmalarla gündeme yer alan Osmanlıca dersleri ile ilgili vatandaş ne düşünüyor? Anket sonuçlarına bakıldığında Osmanlıca dersleri yüzde 66 ile olumlu karşılandı.

Yorumlar (1)
AHMET DEMİRBAŞ 9 yıl önce
Şahsen uzun zamandır Dünya Bültenini takip ediyorum. Akif EMRE beye duyduğum eminlikten dolayı da haberlerinize güveniyorum. ancak bu haber başlığınızın hakikatle örtüşmediğini ifade etmiş olayım. "Başkanlık sistemi ve çözüm sürecine destek artıyor" diye başlık koymuşsunuz. "Anket Sonuçlarına göre Başkanlık sistemi ve çözüm sürecine destek artıyor' deseydiniz" bir nebze doğu olurdu. Çünkü çözüm süreci dediğiniz hususta kimi ne kadar malumatı var?Hükumetin oluşturduğu algı neyse halkın oyu da o
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?