banner39

Başkentgaz'dan 'Keçiören faciası' açıklaması

Başkentgaz, Keçiören'de beş kişinin karbonmoksit zehirlenmesi sonucu hayatıonı kaybettiği olayla ilgili bir açıklama yaptı

Güncel 03.04.2012, 14:44 03.04.2012, 14:47
Başkentgaz'dan 'Keçiören faciası' açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başkentgaz, Keçiören'de 5 kişinin hayatını kaybettiği karbonmonoksit zehirlenmesinin doğalgazın fiyatıyla, kömürün bedava olmasıyla bir ilgisi bulunmadığını belirterek, lodoslu havalarda cihaz ve sobaların kapatılmasını tavsiye etti.

Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş (Başkentgaz) Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, lodos estiği günlerde havanın ısınmasından dolayı bacaların daha az çektiğine, böyle havalarda da daha önce temizliği yapılmamış, tıkalı cihaz bacaları ile periyodik bakımdan geçirilmeyen cihazların karbonmonoksit zehirlenmelerine yol açabileceğine vurgu yapıldı.

Böyle havalarda doğalgazlı cihazların mümkünse kullanılmaması, sobaların da söndürülmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, ''Dün Keçiören'de meydana gelen ve 5 vatandaşımızın hayatını kaybettiği sobadan kaynaklanan üzücü olay, çok büyük ihtimalle son günlerde Ankara'da etkili olan lodos nedeniyle bacanın çekmemesinden kaynaklanmış olmalı'' ifadeleri kullanıldı.

Bugün gazetelerde ailenin, doğalgazın pahalı olmasından dolayı doğalgaz bağlatamadığı, zehirlenmelerin de soba kullanılması nedeniyle meydana geldiği yorumlarının yer aldığı belirtilen açıklamada, sobalı evlerde de doğalgazlı evlerde de bacadan kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmelerinin meydana gelebileceği bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Zehirlenmenin, doğalgazın fiyatıyla, kömürün bedava olmasıyla bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu nedenle vatandaşlarımıza, Meteoroloji'nin bültenlerini yakından takip ederek, lodoslu havalarda cihaz ve sobalarını kapatmalarını tavsiye ediyoruz.
Doğalgaz zehirsiz bir gaz ancak bacaların iyi çekmemesi ve ortamda yeterli oksijen bulunmaması durumunda, ortama yayılan karbonmonoksit zehirleyici oluyor.
Merkezi sistemle ısıtılmayan binalarda, ısınma temiz havayı direkt atmosferden alan ve atık gazı direkt atmosfere veren sistem olan hermetik kombiyle, sıcak su temini ise yine hermetik şofbenlerle yapılması tercih edilmeli.''

VATANDAŞA UYARILAR

Başkentgaz yetkililerinin uyarıları açıklamada şöyle sıralandı:

''Bacalarınızı yılda en az 1 kez, özellikle kış öncesi İtfaiye'ye (110) mutlaka temizlettirin.Bacalarınıza, sıva dökülmelerinin yol açtığı tıkanmalara karşı standartlara uygun astar çelik baca yaptırınız. Ters rüzgara karşı bacalarınıza şapka taktırın. Cihaz bacalarına kesinlikle aspiratör bacası bağlatmayın. Cihazlarınıza baca sensörü taktırın, çalışır durumda olduğunu kontrol ettirin, kesinlikle söktürmeyin. Çünkü sensörler, bacaların tıkalı olması halinde cihazın gazını keser.

Ekonomik ve teknik ömrünü tamamlayan kombi ve şofbenlerinizi hermetik cihazlarla değiştirin, her yıl düzenli olarak bakımlarını yaptırın.

Baca fileksleri (cihazı bacaya bağlayan esnek boru), ısınmadan ve soğumadan dolayı deformasyona uğradığından, bu malzemeleri 2 yılda bir yenileyin. Bacaya bağlanması gereken bu fileksleri, kesinlikle pencereden veya kapıdan dışarı uzatmayın. Bu şekilde atık gaz dışarı atılamaz ve zehirlenmeye yol açar.

Bacalı cihazlarınız için taze hava teminini sağlayan menfez (ventilasyon) yoksa mutlaka taktırın; gazete, perde vb. ile üstünü kesinlikle kapatmayın ve atmosfere direkt açık olmasını sağlayın. Balkonunuzu cam, PVC gibi malzemelerle kapattığınız takdirde, menfezi, atmosfere doğrudan açık olacak şekilde balkon camına monte ettirin.

Doğalgaz projeleri ve tesisatlarını mutlaka Başkentgaz'dan sertifika almış yetkili firmalara yaptırın.

Ortamda çürük sarımsağa benzer bir koku hissedildiğinde, ortam dışına çıkılarak 24 saat kesintisiz hizmet veren Doğalgaz Acil'in Alo 187 numaralı telefonunu arayın. Ekipler gelene kadar doğalgaz vanalarını kapatın, pencereleri açın, yangına yol açmamak için elektrikli hiçbir alete dokunmayın ve ortamda cep telefonu kullanmayın.

 

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?