Başörtülü avukatı engelleyen hakime soruşturma

Mustafa Kamalak'ın eşi Zübeyde Kamalak'ın başörtülü olarak duruşmaya girmesine engel olan iki hakim hakkında soruşturma açıldı

Başörtülü avukatı engelleyen hakime soruşturma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başörtülü avukatın duruşmaya girmesine engel olan hâkimler hakkında soruşturma açıldı.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ( HSYK ), Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak'ın eşi Avukat Zübeyde Kamalak'ın başörtülü olarak davaya girmesine engel olan Ankara Adliyesi hâkimleri Mustafa Karadağ ve İlhan Kadıoğlu hakkında soruşturma başlattı.

Zübeyde Kamalak'ın şikâyeti ve basında çıkan haberler üzerine harekete geçen HSYK, haziran ayında başlattığı incelemeyi soruşturmaya dönüştürdü. Böylece, iki hâkime disiplin cezasının yolu açılmış oldu.

Hâkimler Karadağ ve Kadıoğlu, Danıştay 8. Dairesi'nin avukatların başörtüsüyle görev yapmasına imkân sağlayan kararını yok saymakla suçlanıyor.

SP lideri Mustafa Kamalak'ın eşi avukat Zübeyde Kamalak, Ankara Adliyesi'nde görülen davaya başörtülü olarak girememişti. Kamalak hakkında Hâkim Mustafa Karadağ 'başı kapalı duruşmaya girdiği' şeklinde zabıt tutmuş ve davayı ertelemişti. Hâkim Mustafa Karadağ, avukatların hâkimlerle aynı kurallara tabi olması gerektiğini, bu yüzden başörtülü olarak duruşmaya giremeyeceğini iddia ederken Kamalak'ın savunmasını da almamıştı. Zübeyde Kamalak, geçen aylarda Ankara 2. Aile Mahkemesi Hâkimi İlhan Kadıoğlu ile de benzer sorun yaşadı.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 08:09
banner53
YORUM EKLE

banner39