banner39

Başörtülü vekiller dış basında

Dünya gazetelerinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde başörtüsü yasağının fiilen kalkması yankı buldu

Güncel 01.11.2013, 11:26 01.11.2013, 13:27
Başörtülü vekiller dış basında

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Washington Post'un AP'ye dayandırılarak verdiği haberinde, kadın milletvekillerinin başörtüsüyle parlamentoya girmesiyle eski bir tabunun yıkıldığı kaydedildi.

Haberde, başörtüsü meselesinin, "katı laik kurallar altında kurulan Türkiye'nin hassas konularından biri olduğu" ifadesine yer verildi.

New York Times gazetesi de en son bir başörtülü milletvekilinin TBMM'ye girdiği tarihin 1999 yılı olduğunu ve o dönemde Fazilet Partisi'nden milletvekili seçilen Merve Kavakçı'nın başörtüsünden dolayı yemin ettirilmediğini hatırlatarak, "Ancak bugün, AK Parti'nin 10 yılı aşkın yönetimi altında yeniden şekillenen farklı bir Türkiye var" yorumunu yaptı.

Gazetenin haberinde, konuyu kişisel özgürlüklerin bir parçası olarak gören birçok kişinin, 4 kadın milletvekilinin Meclis'e başörtüyle girmesini Türkiye'nin olgunlaşan demokrasisinin önemli bir işareti olarak gördüğü belirtildi.

Fox News'in internet sitesindeki haberde de 4 milletvekilinin başörtüleriyle Meclis'e girmelerinin, TBMM'de başörtüsü takılmasına yönelik uzun süredir var olan yasağın sona ermesi anlamına geldiği bildirildi. Bu kısıtlamanın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eylül ayında açıkladığı demokrasinin geliştirilmesine yönelik reformların bir parçasını oluşturduğu kaydedildi.

Washington Times'in haberinde de 14 yıllık yasağın ardından ilk kez kadın milletvekillerinin parlamentoya başörtüleriyle girdiği ifadesine yer verildi.

Huffington Post'in AFP'ye dayandırarak verdiği haberde de 1999 yılında Merve Kavakçı'nın Meclise başörtülü girmesinin ardından vatandaşlığının iptal edildiği hatırlatılarak, 14 yıllık yasağın sona erdiği kaydedildi.

İNGİLTERE

Dört milletvekilinin TBMM Genel Kurulu’na başörtüsü takarak katılması, beş büyük İngiliz gazetesinde de haber konusu.

Haberlerin çoğu kısa ve Associated Press ajansının fotoğraf altyazısına dayanıyor; “Müslümanlığın sembollerinden birine uygulanan Türk Cumhuriyeti’nin ilk yıllarından kalma yasağın dün sona erdiği” belirtiliyor.

Guardian, habere şu ayrıntıları eklemiş: “1923’te sıkı laiklik ilkesiyle kurulan Müslüman çoğunluklu ülkede kadınların nerede başörtüsü takabileceği gerilim konusu ancak halk içinden dini ifade özgürlüğü için sesler yükseliyor.”

Haberlerin hepsinde; yargı, ordu ve emniyet sistemlerinde başörtüsü yasağının devam ettiği hatırlatılıyor.

Haberi iç sayfa manşetinden veren Times, 1999’da aynı davranışta bulunan Merve Kavakçı’nın parlamentodan kovulduğunu anımsatarak, o dönemden bu yana birçok seçim kazanan AKP iktidarının, kendisini laik sistemin bekçisi olarak görün ordunun politik gücünü kırdığını belirtiyor.

Times, muhalefetin önceki ‘aşırı ateşli’ tutumlarını bir yana bırakarak, sert tepki göstermediğini belirterek, bazılarının AKP iktidarının topluma dini dayatmalarda bulunmasından endişe ettiğini savunuyor.

Daily Telegraph, eşi ve kızı başörtüsü takan Erdoğan’ın, milletvekillerinin başörtüsüne gösterilecek tepkilerin, “meclise ve inançlarına saygısızlık olacağı” yönündeki sözlerini aktarıyor.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?