banner15

Başörtüsü yasağı tamamen kalkmalı

Başörtüsü yasağının tamamen kaldırılmasını isteyen MAZLUMDER, üniversitelerde de aslında böyle bir yasağın olmadığını bildirdi.

Başörtüsü yasağı tamamen kalkmalı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

MAZLUMDER'den yapılan açıklamada bazı üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılması yönündeki YÖK'ün talimatı hatırlatılarak "Anayasa ve yasalarda zaten böyle bir yasak yoktu" denildi.

Başörtüsü yasağının sadece üniversitelerde değil, kamu kurumlarında da devam ettiğini belirten MAZLUMDER, bunun da dikkate alınmasını istedi.

YÖK'ün yayımladığı tebligata rağmen üniversitelerde mağdur olan öğrencilerin kendilerine başvurmasını isteyen MAZLUMDER öğrenciler için iletişim adresi de açıkladı.

İşte MAZLUMDER'in açıklaması:
 
Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) başkanının üniversitelerde başörtüsü yasağının olmadığına dair beyanatı malumun ilamından ibarettir.

YÖK başkanının açıklamalarından önce başörtüsüne ilişkin mevzuat ne ise bugünde mevzuat aynıdır.

Anayasa ve kanunlarda başörtüsünü yasaklayan herhangi bir hüküm bulunmadığı gibi Yüksek Öğrenim Kanununun Ek 17. Maddesinde: “Yürürlükteki kanunlara aykırı olmamak kaydı ile; yükseköğretim kurumların da kılık ve kıyafet serbesttir” denilmektedir.

Bu maddeye rağmen üniversitelerde başörtüsü yasağının uygulanması tamamen keyfidir ve yasadışıdır. YÖK başkanının bu kanunsuzluğu kabul etmesi ve kanunsuzluğun sona ermesi için üniversitelere yazı göndermesi toplumsal barış adına önemli bir adımdır.

Ancak; Anayasa ve kanunlarda herhangi bir yasak bulunmaması ve YÖK başkanının açıklamalarına rağmen kimi üniversitelerde yasağın keyfi olarak uygulanabileceği, bazı üniversitelerde ideolojik yaklaşımlarla başörtülü öğrencilerin eğitim haklarının engellenebileceği bilinmektedir.

Bu tür bir durumda başörtülü öğrenciler bundan önce olduğu gibi aynı yasal prosedürü kullanarak haklarını aramalı ve yasağa boyun eğmemelidir.
Başörtülü öğrenciler yasakla karşılaştıkları takdirde durumu bir tutanakla tespit edip şahitlerle birlikte imza altına almalı ve talimatı veren üniversite rektöründen talimatı uygulayan güvenlik görevlisine kadar üniversite hiyerarşik yapısında yer alan bütün memurlar hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunmalıdır.
Hukuki yardım ve ayrıntılı bilgi için 0 312 4181046 numaralı MAZLUMDER telefonları aranabilecektir.

MAZLUMDER olarak başörtüsü yasağının sadece üniversitelerde uygulanmadığı göz önüne alındığında, yasağın başta çalışma hayatı olmak üzere sosyal hayatın bütün alanlarında sona ermesini istiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 14:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
kevser beypınar
kevser beypınar - 10 yıl Önce

Rabbim yar ve yardımcımız olsun inş bu sorunda çözülürde rahatça üniversite hayali kurar ve Rabbimin izniyle de hayalimize kavuşuruzzz........ selam ve dua ile..RABBİMİN CEMALİNE EMANET OLUN ...

banner39

banner50

banner47

banner48