Batı basını 'twitter yasağı'nı Reuters'tan gördü

Türkiye'de Twitter'a erişim engeli uygulanması, dünyanın belli başlı medşya kurumlarında haber olarak yer aldı

Batı basını 'twitter yasağı'nı Reuters'tan gördü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bursa mitinginde, Twitter yönetiminin, Türk makamlarının taleplerine cevap vermemesi ve yasadışı içerikleri kaldırmaması sebebi ile Twitter'a girişin engelleneceğinin sinyalini vermişti. Başbakanın konuşmasından saatler sonra Twitter'a Türkiye'den erişim engellendi. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) attığı bu adım, dünya medyasında da geniş yer aldı. Batılı gazetelerin çoğununu Reuters'ın haberini aynen geçmesi dikkat çekti. Türkiye'deki Twitter erişim engeli kararıyla ilgili çıkan haberlerden bazıları şu şekilde:

REUTERS:

Reuters, Twitter'a erişim engellemesini, Türkiye'de yolsuzluk iddialarıyla uğraşan Erdoğan'ın açıklamasından birkaç saat sonra, Türk kullanıcılar Twitter hesabına erişemez oldu, şeklinde duyurdu. Twitter hesaplarını açmaya çalışan insanların, Telekonomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) Bu internet sitesi (Twitter.com) hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı (TMK 10. maddesi ile görevli)'nin 20032014 tarih ve sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır mesajı ile karşılaştığı belirtildi.

San Francisco merkezli Twitter şirket, resmi bir açıklama yapmadı ancak konuyla yakından ilgilendiklerini belirtti. Twitter ayrıca Türkiye'deki Twitter kullanıcılarına, SMS olarak nasıl mesaj atabileceklerini açıkladı.

AP:

Uluslararası haber ajansı Associated Press (AP), Twitter yasağını Türkiye Twitter'a girişi bloke etti başlığıyla duyurdu. Türkiye'nin yerel seçimlere yaklaştığı günlerde, sosyal medyada hükümete zarar verebilecek sızıntılar olduğunu belirten AP, Başbakan Erdoğan'ın Bursa mitingindeki konuşmasının ardından birkaç saat sonra Twitter'a erişimin kesildiğini belirtti. Avrupa Komisyonu Başkan yardımcısı Neelie Kroes'in Türkiye'de uygulanan yasağı kendi Twitter hesabından attığı mesajla eleştirerek, Yersiz, gereksiz ve korkak bir yaklaşım olarak değerlendirdiği bilgisini haberine ekleyen AP, Kroes'in hem Türk halkı hem de uluslararası toplum bunu bir sansür olarak değerlendirecektir dediğini duyurdu.

NBC:

Amerika Birleşik Devletleri'nden yayın yapan medya kuruluşlarından olan NBC, haberi Başbakan Erdoğan'ın Twitter açıklamasından sonra Twitter engellendi şeklinde duyurdu. Başbakan Erdoğan'ın sosyal medyayı kapatma uyarısının ilk olmadığını belirten NBC, Erdoğan'ın 6 Mart'ta ATV televizyon kanalında yaptığı konuşmadaki, "Bu milleti Youtube'a Facebook'a yediremeyiz. Atılması gereken adım neyse biz bu adımı en kesin hatlarla atacağız. Kapatılmaları da dahil" sözlerine yer verdi.

CNN:

CNN Sosyal medyaya sızdırılan ses kayıtlarının önüne geçmek için Türkiye'de Twitter'ın kapatıldığını duyurdu. Türkiye'de yapılacak yerel seçimlere 9 gün kala gelen yasak geldiğine dikkat çeken CNN'in haberinde, Hükümet, Erdoğan'ın kabinesinde yer alan eski dört bakanla ilgili iddialar ve bunlara dair sızdırılan kasetleri engellemek için Twitter'a erişimi engellediği yazıldı. Haberde "Erdoğan yolsuzluk soruşturmasının bir darbe planı olduğunu iddia ediyor" denildi.

Erdoğan'ın aile bireyleri, bakanlar, üst düzey yöneticiler ile yaptığı, başka konuşma kayıtlarını yansıttığı öne sürülen belgelerin son haftalar içinde günlük bazda sosyal medyaya sızdığını belirten CNN, Erdoğan tarafından ahlaksızca düzenlenmiş malzeme olarak tanımlanan kayıtların, CNN tarafından teyit ettirilmesinin mümkün olmadığını yazdı. Ama Başbakan Erdoğan'ın, bir muhalefet liderinin konuşmasının canlı yayınını sansür etmesi için bir televizyon kanalının üst düzey sorumlusunu azarladığı yolunda çıkan ses kayıtları ve haberleri kendisi doğruladığına haberinde yer verdi. CNN, Çarşamba günü Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekillerinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) olağanüstü oturumunda, muhalefetin tüm girişimlerine karşın yolsuzluk soruşturma iddianamelerinin okunmasını önlemeyi başardığına da dikkat çekildi.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2014, 15:15
banner53
YORUM EKLE

banner39