banner39

banner35

Batman'da iş makinelerine resmi izin şartı

Batman'da iş makinelerinin PKK tarafından hendek kazmada kullanılması üzerine valilik, yeni bir emre kadar, şehirdeki tüm iş makinelerinin kullanımını resmi izne tabi tuttu

Güncel 19.09.2015, 16:41 19.09.2015, 16:41
Batman'da iş makinelerine resmi izin şartı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Batman Valiliğinden, kentteki kamu ve özel sektörlere ait iş makinelerinin kullanımının ikinci bir duyuruya kadar yeniden düzenlendi. Buna göre iş makinelerinin kullanımı resmi izin alınmadan mümkün olmayacak. Belediyeye ait makinelerin kullanımında ise özel bir prosedür uygulanacak. Bunun için "İş Makinesi Görev Belgesi" hazırlanacak.

Valilikten yapılan açıklamada, son zamanlarda kamu ve özel sektörlere ait iş makinelerinin birtakım kişi ve gruplarca yasa dışı faaliyetlerde kullanıldığı, hendek kazıldığı, kamu güvenliğinin, seyahat özgürlüğünün ortadan kaldırılmasının, güvenlik birimlerinin çalışmasının engellenmesinin amaçlandığı düşünülerek kullanımına ilişkin yeni bir düzenlemeye gidildiği belirtildi.

Bu kapsamda kamu kurum ve kuruluşları, mahalli idareler, özel ve katma bütçeli daireler, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait yükleyici, kazıcı, yükleyici ekskavatör, dozer, greyder, zemin delgi makineleri ve benzeri iş makinelerinin kullanımı, sevk ve idaresinin ikinci bir emre kadar, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun ilgili maddesi uyarınca düzenlendiği ifade edilerek, şöyle denildi:

"İş makinesinin ruhsat sahibine ait bilgiler, iş makinesi plaka no, operatörünün adı soyadı ve TC kimlik numarası bilgileri, iş makinesinin hangi kurum veya kuruluş veya kişi adına iş yaptığı, iş makinesinin hangi iş için görevlendirildiği, iş makinesinin hangi güzergahta hangi saatler arasında çalışma yapacağına ilişkin bilgileri içeren bir, 'İş Makinesi Görev Belgesi' günlük olarak düzenlenerek, yetkilisi tarafından imzalanıp, mühür veya kaşe ile onaylanarak iş makinesi operatörüne teslim edilecek, bir örneği de kurumda muhafaza edilecek. Özel sektör firmaları tarafından kiralanan araçlar için benzer uygulama emniyet ve jandarma tarafından, görev ve sorumluluk bölgeleri itibarıyla planlanarak takibi sağlanacak."

YASAL İŞLEM UYGULANACAK

Özel ve kamu sektörüne ait tüm iş makinelerinin kolluk kuvvetleri tarafından iş makineleri gerek seyir halinde gerekse de çalışma esnasında denetime tabi tutulacağına işaret edilen açıklamada, bu kapsamda istenilen görev belgesinin sorulacağı bildirildi.

Bu belgeyi ibraz edemeyen iş makinelerinin derhal parka çekileceği, gerekli belgeleri tamamlandıktan sonra yetkilisi tarafından teslim alınabileceğine vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İş makinesinin parka çekilmesi halinde oluşan her türlü çekici, otopark gibi masraflar çekilen iş makinesinin ilgilisi tarafından karşılanacak. Yaygın şiddet olaylarının cereyan etmesi halinde mülki amirin emriyle görev belgesi bulunduran araçlardan da işlerine ara vermeleri ve gösterilecek yere park etmeleri kolluk tarafından istenebilecek. Bu durumda araçların yaptıkları işe ara vermeleri ve kendilerine gösterilen yere park etmeleri zorunlu. Kolluk güçleri kamu kurum ve kuruluşlarına ait iş makinelerini ilgili kurumdan, özel sektör ve ticari kuruluşlara ait iş makinelerini Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığından, tarım amaçlı kullanılan iş makinelerini Ziraat Odası Başkanlığı'ndan mesai saatleri içerisinde tescil ve iletişim bilgileri sorgusu yapabilecek."

Kararda belirtilen ve uygulamaya konulacak hususların uygulanması, takip edilmesi ve denetlenmesinden il merkezinde Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı, ilçelerde ise kaymakamlıklar ve ilgili birimlerin sorumlu olacağına yer verilen açıklamada, bu karar hükümlerine riayet etmeyen araç sahibi kurum, kuruluş ve firma yetkilileri hakkında 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu kapsamında yasal işlem yapılacağı ifade edildi.

banner53
Yorumlar (0)
6
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?