Bayık: PKK'nın çekilmesini durduruyoruz

KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık AK Parti'nin paketlerle halkı oyaladığını iddia ederek örgüt mensuplarını durdurduklarını söyledi...

Bayık: PKK'nın çekilmesini durduruyoruz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, AK Parti hükümetinin paketlerle halkı seçimlere kadar oyalamaya çalıştığını iddia ederek sorunu çözmek istemediğini savundu ve geri çekilmeyi askıya aldıklarını söyledi.

PKK'ya yakınlığı ile bilinen Fırat Haber Ajansı'nda yer alan habere göre Cemil Bayık, "AK Parti, savaşmak istiyor.  Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz. Eğer operasyon yaptıklarını görürsek, bu operasyonlara karşı meşru savunma yapacağız" dedi. Bayık, çatışmanın daha da şiddetlendirilmesi halinde ise geri çekilen grupların yeniden gönderileceğini söyledi.

Ortadoğu'daki gelişmelere de değinen Cemil Bayık, "Ortadoğu'da istikrar için Öcalan'ın özgür olması gerektiğini savundu. Bayık, "Ulusal Kongre halkımızın talebidir. Halkımızın yüzyıllık rüyasıdır.  Bu kongrenin yapılması gerekiyor. Öcalan, bu kongrenin olmasını istedi ve PKK da bunun için çalıştı" dedi.

"HÜKÜMET SAHTE PAKETLERLE KANDIRMAYA ÇALIŞIYOR"

Bayık, Türkiye'nin üzerine düşen rolü yerine getirmediğini iddia ederek paketlerle halkın kandırılmaya çalışıldığını öne sürdü.

Hiç kimsenin PKK'yı bu saatte sonra yenemeyeceğini savunan Bayık, "PKK ihanete ve teslimiyete karşı kuruldu. Hiç kimse PKK'yı teslim alamaz. Bu PKK gerçeğidir. PKK'nın kültürü ve ahlakı bu esaslar üzerine kuruldu" dedi.

"ÖRGÜT MENSUPLARININ ÇEKİLMESİ DURDU, GEREKİRSE ÇEKİLENLER DÖNECEK"

Türkiye'ye 1 Eylül'e kadar tarih verdiklerini söyleyen Bayık, şu ana kadar bir adım atılmadığını iddia ederek, "Bu şu anlama geliyor: sorunu çözmek istemiyor, ezmeyi esas alıyor. Savaşmak istiyor.  Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz. Eğer operasyon yaptıklarını görürsek, bu operasyonlara karşı meşru savunma yapacağız. Savaşı daha da şiddetlendirmek isterlerse, Güney'e (Güney Kürdistan) gelen grupları yeniden göndereceğiz" dedi.

DEMİRTAŞ: "O ANLAM ÇIKMAZ"

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bayık'ın "Gerillayı durduruyoruz" şeklindeki sözlerinin ardından yaptığı açıklamada, "Cemil Bayık'ın açıklamasından, KCK'nın resmi olarak geri çekilmeyi durdurduğu anlamı çıkmıyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 18:36
banner53
YORUM EKLE

banner39