banner15

BDP genel seçimlere girmiyor

BDP, genel seçimlerde aday göstermeyecek, bütün milletvekili adayları HDP'den olacak

BDP genel seçimlere girmiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Başkanı Yavuz Önen, "Yerel seçimlere BDP ile giriyoruz ama genel seçimde bu olmayacak. Genel seçimlere tek parti ile gireceğiz ve bu parti HDP olacak. BDP, genel seçimlerde aday göstermeyecek, bütün milletvekili adayları HDP'den olacak" dedi.

Önen, yaptığı açıklamada, geçen yıl kurulan HDP'nin kongresinin hafta sonu yapılacağını belirterek, kurucu yöneticiler olarak bir yıldır partiyi seçimlere hazır hale getirmek için çalıştıklarını söyledi. 47 ilde il, ilçe ve belde başkanlığı düzeyinde örgütlenmelerini tamamladıklarını, 61 ilde de sadece il merkezlerinde örgütlendiklerini anlatan Önen, illerin yarısından fazlasında örgütlenmeyi tamamladıkları için yerel seçimlere girme hakkını kazandıklarını ifade etti.

1 yılda tüm illerde örgütlenmeyi tamamlamayı hedeflediklerini ancak bu noktaya gelebildiklerini dile getiren Önen, şöyle devam etti:

"Yüzde 50 cinsiyet kotası uyguluyoruz. Parti örgütlenmesini 81 ilde tamamlayamamızın nedenlerinden biri bu. İl veya ilçe teşkilatlarında kadın sayısı eksik olduğu zaman çalışmaları geri gönderdik. Bununla ilgili hiçbir bahaneyi kabul etmedik. Kadın evde var, işte var, hayatın içinde var, mutfakta var; o zaman yönetimde de olsun. Bunu da başaracağız. Öte yandan örgütlenmede zorlandığımız bölgeler, coğrafyalar var. Özellikle Karadeniz bölgesinde zorlanıyoruz. Orada, halktan kaynaklanmayan farklı yapılar var."

Kongrenin ardından 47 ilde adayları tespit etmek için süreci başlatacaklarını bildiren Önen, adayların yerel meclislerde belirleneceğini söyledi. Yerelden yönetim ve yerinden yönetim ilkelerini benimsediklerini ifade eden Önen, herhangi bir etnik, dinsel veya dilsel kimliğe farklı bakmadıklarını kaydetti. Tüm kimliklerden adaylara kapılarının açık olduğunu vurgulayan Önen, "Eşcinsel ya da transeksükel adaylar da olabilir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2013, 16:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48