banner15

BDP Gül'ü cesur buldu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yeni yasama yılı nedeniyle yaptığı konuşma BDP tarafından cesur bulundu.

BDP Gül'ü cesur buldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yeni yasama yılı nedeniyle yaptığı konuşma BDP tarafından "Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanları tarafından bugüne kadar yapılmış en cesur konuşma" olarak nitelendirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün TBMM'nin 23. dönem 5. yasama yılının açılışında yaptığı konuşmasına ilişkin değerlendirmeyi daha sonra yapacağını söyledi. Gül'ün konuşmasının ardından TBMM Kulisinde gazetecilerin değerlendirmesini sorduğu Kılıçdaroğlu, "Sonra. Şimdi değerlendirme yapmayayım" dedi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise Gül'ün konuşmasını "Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanları tarafından bugüne kadar yapılmış en cesur konuşma" olarak nitelendirdi.

Konuşmanın beklentileri tamamen karşılamadığını ifade eden Demirtaş, şöyle devam etti: "Ama bu koşullarda sorunlara bu açıklıkla değinmiş olması bence olumludur. Sayın Cumhurbaşkanının Meclis'in açılışı dolayısıyla Türkiye'nin temel meselelerine bir perspektif getirmesi, TBMM'ye cesur önerilerde bulunması bizce anlamlıdır. Kendi partimiz açısından tabii ki konuşmayı tekrar değerlendiririz. Partimize, muhalefete mesajlar var ama ağırlıklı olarak mesaj alması gereken iktidardır. Yeni bir Anayasa, Kürt sorununun muhataplarıyla demokratik bir zeminde çözümü, yeni Anayasa'nın geciktirilmemesi... Bunlar hükümete verilmiş mesajlardır. Seçim barajı özellikle... İktidar bu mesajları doğru algılarsa olumlu bir sonuç elde edilmiş olur. Sayın Cumhurbaşkanının konuşmasını olumlu değerlendiriyoruz."

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2010, 18:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48