banner39

BDP'li Başkana 8 yıl hapis cezası

Iğdır Belediye Başkanı BDP’li Mehmet Nuri Güneş, silahlı terör örgütü üyesi olmak ve tehdit suçlarından yargılandığı Özel mahkemede 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Güncel 04.03.2011, 17:34 04.03.2011, 17:52
BDP'li Başkana 8 yıl hapis cezası

Iğdır Belediye Başkanı BDP'li Mehmet Nuri Güneş, silahlı terör örgütü üyesi olmak ve tehdit suçlarından yargılandığı Özel Yetkili Erzurum 2'nci Ağır ceza Mahkemesi tarafından 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Aynı davada yargılanan BDP'lilerden Iğdır'ın İl Genel Meclis üyesi Mecit Başdaş 46.5 yıl, Hoşhaber Beldesi eski Belediye Başkanı Nusret Aras 10 yıl, BDP eski Aralık İlçe Başkanı İsmail Tikit ise 8 yıl 9 ay hapis cezasına mahkum oldu. Tutuksuz yargılanan 3 kişinin de mahkum olduğu duruşmayı izleyen BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, kararı protesto etti ve yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Iğdır Belediye Başkanı BDP'li Mehmet Nuri Güneş, Hoşhaber eski Belde Belediye Başkanı BDP'li Nusret Aras, BDP eski Aralık İlçe Başkanı İsmail Tikit ve Iğdır İl Genel Meclisi üyesi BDP'li Mecit Başdaş Iğdır'da gerçekleştirilen operasyonun ardından 24 Ocak 2010 günü getirildikleri Erzurum'da Özel Yetkili 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Başkan Güneş ve 32 kişi hakkında tehdit ve silahlı terör örgütüne üye olmak suçlarından dava açıldı.

Özel Yetkili Erzurum 2'nci Ağır ceza Mahkemesinde bugün saat 10.30'da başlayan karar duruşmasına tutuklu sanıklar Mehmet Nuri Güneş, İsmail Tikit, Nusret Aras, Mecit Başdaş katıldı. Duruşmada BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan ile Iğdır Belediye Başkan Vekili Hüseyin Malk, çevre il ve ilçelerin BDP'li belediye başkanları ile sanıkların yakınları hazır bulundu. Öğleyin verilen aranın ardından başlayan duruşmada ilk olarak Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş'ten son savunması istendi. Güneş, vicdani sorumluluk gereği Kürtçe savunma yapmak istediğini, bu nedenle iki dilde savunmadan yana olduğunu söyledi. Mahkeme Başkanı Mustafa Karatay, "Lükse kaçar" diyerek bu istemi kabul etmedi, sanıktan Türkçe savunma yapmasını istedi. Ancak Mehmet Nuri Güneş Kürtçe konuşmaya başlayınca Mahkeme Başkanı Karatay "Anlamıyorum seni" diyerek sözünü kesti. Bunun üzerine Güneş, 5 sayfa Türkçe, 4 sayfa Kürtçe olan savunmasını yazılı olarak mahkemeye verdi.

Güneş'ten sonra İsmail Tikit'a söz verildi. Ancak sanık Kürtçe olarak konuşmaya başlayınca Mahkeme Başkanı Karatay 'sanığın duruşma dili dışında, mahkemece anlaşılmayan bir dille konuştuğu için savunmasını alamadıklarını' bildirdi. Nusret Aras ve Mecit Başdaş da Kürtçe savunma isteğinde bulundular, mahkemeye yazılı olarak Kürtçe ve Türkçe olarak savunmalarını sundular.

Mahkeme heyeti, savunmaların tamamlanmasından sonra karar için ara verdi. Heyet yarım saat kadar süren aranın ardından kararını açıkladı. Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş ile İsmail Tikit, silahlı terer örgütüne üye olmak ve tehdit suçlarından 8 yıl 9'ar ay, Nusret Aras da 10 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Mecit Başdaş ise silahlı terör örgütüne üyelikten 7 yıl 6 ay, 15 ayrı kişiyi tehditten 39 yıl olmak üzere toplam 46 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme ayrıca tutuksuz yargılanan Abdulbari Tenik'e 12 yıl 6 ay, Resul Yıldız'a 11 yıl 6 ay, Aziz Çam'a 10 yıl hapis cezası verdi ve tutuklanmalarını kararlaştırdı. Diğer 26 sanık ise beraat etti.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?