BDP'li eşbaşkanlar maaşı bölüşecek

BDP'nin belediye eşbaşkanları, maaşı da makamı da paylaşacak. Partinin sistemin uygulanabilirliğiyle ilgili yeni bir karar alacağı belirtiliyor

BDP'li eşbaşkanlar maaşı bölüşecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Doğu ve Güneydoğu'da BDP 'den seçilen belediye başkalarının eşbaşkanlarla birlikte göreve başlamaları, sistemin nasıl işleyeceğiyle ilgili tartışmaları da beraberinde getirdi.

BDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eşbaşkanı Demir Çelik, resmi başkanların net maaşlarının yarısını eşbaşkana vereceğini, eşbaşkanların makam odalarının olacağını, kararların ortak alınacağını söyledi.

Çelik, “Bir yanda resmiyet öbür yanda meşruiyet. Pratikte sıkıntılar yaşanabilir, ama toplumun demokratik talepleri için bir çok şeyi fiili, defakto yürütüyoruz” dedi.

Radikal'in haberine göre Çelik, önümüzdeki günlerde partilerinin yetkili kurulları ve seçilmiş eşbaşkanlarla toplantılar yaparak uygulamanın ayrıntılı kurallarını belirleyeceklerini söyledi.

BDP'li Demir Çelik, öngördükleri modeli şöyle anlattı: “Halkın iradesine sunduğumuz eşbaşkanlarımız da maaş, siyasi temsiliyet, hizmetin üretilmesi, her türlü iş ve işleyişte aynı hakları kullanacaklar.”

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 13:23
banner53
YORUM EKLE

banner39