banner15

Bedelli askerlik yapacak çalışanlara müjde

Bedelli askerlikten faydalanmak isteyen kamu çalışanlarının ücretsiz izinli sayılacak.

Bedelli askerlik yapacak çalışanlara müjde

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Bedelli askerlik yasasından faydalanacak çalışanlarla ilgili beklenen açıklama geldi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bedelli askerlik konusunda yaptıkları çalışmayla, yasadan faydalanmak isteyen kamu çalışanlarının ücretsiz izinli sayılmaları için düzenleme yaptıklarını ve yasa tasarısına eklediklerini belirtti.

28 gün kesin değil

Eski AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, bedelli askerlik düzenlemesinde yer alan 28 gün eğitim şartının bir kez daha gözden geçirilebileceğini ifade etti.

AK Parti kurucularından ve MYKY üyesi Burhan Kuzu, bedelli askerlik teklifinde yer alan 28 gün askerlik şartıyla ilgili açıklama yaptı. Kuzu, "Bilhassa 28 günlük eğitim konusu sanırım bir kez daha gözden geçirilir" dedi.
Kuzu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bedelli askerlik kanun teklifinin şartları belli olmuş: Yaş: 25, bedel: 15 bin TL, eğitim süresi: 28 gün. Tabii ki bu teklif Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek ve enine boyuna tartışılacak. Ortak bir nokta bulunacaktır. Bilhassa 28 günlük eğitim konusu sanırım bir kez daha gözden geçirilir" ifadelerini kullandı.

Sağlık sorunları nedeniyle askerlikten muaf olanlar

Bedelli askerlik için çalışmalar sürerken yeni detaylar da ortaya çıkmaya başladı. Sağlık sorunları nedeniyle askerlikten muaf olanlar da bedelli askerlikten faydalanabilecek
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın dün yaptığı açıklama sonrası, bedelli askerlik hakkındaki şartlar da belli olmaya başlıyor. Sağlık nedeniyle muaf olanların da bedelli askerlikten faydalanabilecekleri öğrenildi.

Yapılan çalışmaların ardından bedelli askerlik için detaylar ortaya çıkmaya başladı. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerlik şartları hakkında, "Bugün torba yasa gündeme geldi. Ekim ayında Meclis'in açıldığında gündeme geleceğini düşündüğümüz bedelliyi de bu yasaya ekleme kararı aldık. 25 yaş ve 15 bin TL ön görüsüyle beraber, 25 günlük bir askerlik hizmeti öngörülüyor. Çalışmalar takdir, komisyonundur. Bugün birkaç saat içerisinde kanunu Meclisimize, Plan Bütçe'ye gönderiyoruz. Ümit ediyorum bir an önce toplanacaktır, bu hafta komisyon aşamaları biterse, haftaya da nihayete erecektir" demişti.

Habertürk'ten Saliha Çolak'ın edindiği bilgilere göre, Turan'ın yaptığı açıklamalar sonrası çalışmanın Meclis'e gönderilmesi beklenirken, teklifte eksik bir nokta kalmaması için çalışmalar yapıldı. Askerlikten sağlık nedeniyle muaf olanlar da bedelli askerlikten faydalanabilecek.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş da yaptığı açıklamada, "Engellilerden de bu ücret alınacaklardır ancak eğitime tabii olmayacaklardır" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 13:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48