banner15

Bedelli askerlikle ilgili flaş gelişme

AK Parti bedelli askerlik yasa tasarısını birazdan TBMM'ye sunuyor. Turan, bedelli askerlik yaşının 25, bedelinin ise 15 bin lira olacağını ilk kez açıkladı.

Bedelli askerlikle ilgili flaş gelişme

Dünya Bülteni | Haber Merkezi

Günlerdir kamu oyu tarafından tartışılan bedelli askerlik konusunda beklenmeyen bir gelişme yaşandı. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, bugün yaptığı sürpriz açıklamayla bedelli askerlik beklentisi içinde olan yüzbinlerce kişiyi sevince boğdu. Turan, bedelli askerlikle ilgili hazırladıkları 'bedelli askerlik yasa tasarısı'nı bugün TBMM Başkanlığına sunacaklarını söyledi.

Turan, bedelli askerlikle ilgili merak edilen detayları da kamuoyu ile paylaştı.

Buna göre bedelli askerlik yaşı 25, bedelli askelik bedeli ise 15 bin lira olarak belirlendi.

Bedelli askerlikle ilgili daha önce yapılan açıklamalarda, bedelli askerlik yasasının Ekim ayında hükümetin gündemine gelebileceği belirtilmişti. 

Seçimlerden öncesi dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından yapılana çıklamada, bedelli askerliğin seçimden sonra gündeme geleceği vurgulanmıştı. 

Bedelli askerlik yaşının 25 olarak belirlenmesi yaklaşık 1 milyon kişinin bu düzenlemeden faydalanmasını sağlayacağı tahmin ediliyor.

Bedelli askerlikte yaş sınırının detayı da belli oldu

31 Aralık 1993 günü ve sonrasında doğanlar bu yasadan yararlanamayacaklar.

Bedelli askerlik daha önce kaç kere çıktı?

Cumhuriyet tarihinde 10 kez bedelli askerlik çıkartılmıştır. En son; 1987, 1992, 1999 yıllarında yapılmıştır. 17 Ağustos 1999 tarihinde çıkartılan bedelli askerlik uygulaması Gölcük depreminden sonra ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla çıkartılmıştır. 2011 yılında çıkarılan bedelli askerlikte, 30 yaşından gün almış ve 30 bin TL tutar ödeyen kişiler askerlik vazifesini yerine getirmiş sayılmışlardır. Yasa kapsamında 21 günlük temel askeri eğitimden de muaf tutulmuşlardır. 2 Aralık 2014 tarihinde ise 1 Ocak 1988 ve önceki tarihlerde doğanların 18 bin TL karşılığında bedelli askerlik uygulamasından faydalanabilmişlerdir.

Partilerden bedelli askerlikle ilgili ilk açıklamalar

CHP

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan 15 bin TL, 25 gün ve 25 yaş olarak açıklanan bedelli askerlik şartları hakkında konuştu. 

Habertürk muhabiri Ömer Topsakal'a açıklama yapan Özkoç, "Bu karar ilgili kurullar tarafından incelendi. Böyle bir ihtiyaç olduğu tespit edildi diye bakıyoruz" dedi.

"Kaynakların şehit aileleriyle ilgili kullanılması gerekir" diyen Özkoç, "Bir kişinin veya birkaç kişinin aldığı kararlarla milletten elde edilen kaynaklar gereksiz yerlere kullanılmaması gerekir. Buradan elde edilen gelirler doğru kullanılsın. Asker aileleriyle, şehit aileleri için kullanılsın diye bakıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Özkoç şunları söyledi: 

"Biz bu konularla ilgi yazılar ulaşır ulaşmaz, doğru olan buydu diyoruz. Dışarıdan bakınca sadece muhalefet ediliyormuş gibi yansıtılıyor. Askerlerle ilgili bir gelir elde ediyorsak, bu gelirin mağdrun olan asker ailelerine aktarılması gerekir. Türkiye'nin yararına olan her şeyi iletiyoruz."


MHP

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da yaptığı açıklamada, "Plan Bütçe Komisyonu'nda torba yasanın görüşüleceği anlaşılıyor. Biz de gereken katkıyı vereceğiz. Bu konu hassas bir konu. Bizim askerliğe bakışımız diğer toplumlardan daha farklı. Bu yapıya halel getirmeyecek şekilde yapılması gerekir. TSK'nın ihtiyaçları ve birikme bakımından değerlendirmek gerekir" ifadelerini kullandı. 

AK PARTİ

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "Öncelikle bu yönde ihtiyaç var mı ona bakmak lazım. Bugün hamdolsun profesyonel ekiplerce askeri harekatlar düzenleniyor. Bu karar alınırken, silahlı kuvvetlerimizin yaptığı çalışmalar göz önüne alınarak yapıldı. Hem güvenlik, hem üretim, istihdam anlayışlarını koruyacak bir şekilde düzenleniyor. Toplumsal bir talep var, siyaset kurumu da buna kayıtsız kalamaz. Genel kurulumuza kısa zamanda gelecek ve bu ihtiyaç karşılanacak" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2018, 17:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48