Berkin Elvan davasında bir polis ifade verdi

Berkin Elvan davasında ifade veren polis memuru, "Okmeydanı'nda görevlendirilmiş olduğumuzu hatırlıyorum. Ben sertifikamda olmadığı için o tarihlerde hiç gaz tüfeği kullanmadım" dedi

Berkin Elvan davasında bir polis ifade verdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin soruşturmada bir polis memurunun ''şüpheli'' sıfatıyla ifadesi alındı.

Gezi Parkı odaklı olaylarda 16 Haziran 2013'te yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra 11 Mart 2014'te hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın yaralandığı olayla ilgili, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu tarafından yürütülen soruşturmada yeni bir gelişme daha yaşandı.

Soruşturma kapsamında alınan raporlarda "zetçi" olduğu iddia edilen bir polis memurunun ifadesine başvuruldu. Savcılık, polis memurunun ''şüpheli'' sıfatıyla ifadesini aldı. Polis memurunun ifadesinde hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, "zetçi" olmadığını söylediği belirtildi.

GİZLİLİK KARARI

Bu arada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ''şüpheli kimliklerini içeren belgelerin, soruşturmanın ikmal edilmemiş olması ve adı geçenlerin hedef olma ihtimali, toplum nezdinde itibarlarının zedelenmesi ihtimali, üçüncü kişilerin eline geçmesi tehlikesinin bulunması ile masumiyet karinesi prensibi gereği gazetelerde, görsel medyada, sosyal ağlar ve internet vb. ortamlarda yayımlanmaması" için söz konusu soruşturma tamamlanıncaya kadar gizlilik kararı verilmesini talep etti.

Talebi değerlendiren İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği, savcılığın talebini uygun görerek, soruşturma tamamlanıncaya kadar gizlilik kararı verilmesine hükmetti.

BAŞSAVCI SALİHOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmaya ilişkin, ''Soruşturma ile ilgili olarak son zamanlarda bazı basın yayın organları ile sosyal paylaşım ağlarında, soruşturmanın tamamlandığı ve olay failinin bulunduğu ancak dava açılmadığı şeklinde asılsız, gerçekle bağdaşmayan, tamamen kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik haberlerin yayınlandığı gözlenmektedir'' açıklamasında bulundu.  

Başsavcı Salihoğlu, Gezi Parkı odaklı olaylarda 16 Haziran 2013'te yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra 11 Mart 2014'te hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmaya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Salihoğlu, açıklamasında, ''Kamuoyunca Berkin Elvan soruşturması olarak bilinen soruşturma ile ilgili olarak, son zamanlarda bazı basın yayın organları ile sosyal paylaşım ağlarında, soruşturmanın tamamlandığı ve olay failinin bulunduğu ancak dava açılmadığı şeklinde asılsız, gerçekle bağdaşmayan, tamamen kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik haberlerin yayınlandığı gözlenmektedir'' ifadelerini kullandı. 

Algı oluşturma amacı açık olan bu yayınların, soruşturmayı yanlış yönlendirmeye ve adli yargıyı etki altına almaya çalıştığının değerlendirildiğini vurgulayan Başsavcı Salihoğlu, söz konusu soruşturmanın halen 3 savcı tarafından yürütüldüğünü anımsatarak, ''Daha önce olay failinin tespitine yönelik alınmış olan bilirkişi raporu çerçevesinde yürütülen soruşturma, ilerleyen süreçte görüntü iyileştirilmesi işlemi uygulanarak alınan Jandarma kriminal raporu ile çok daha farklı bir boyut kazanmış, hatta olay faili dahi değişmiştir'' değerlendirmesinde bulundu.

Başsavcı Salihoğlu, söz konusu raporların medya ve sosyal paylaşım ağlarında da yayınlandığının, soruşturmanın geldiği aşama itibarıyla ortaya çıkan yeni olay failinin kimliğinin tespit çalışmalarının titizlik ve ivedilikle sürdürüldüğünün altını çizerek, soruşturma sonuçlandırıldığında kamuoyuyla paylaşılacağını bildirdi.

Buna rağmen bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada masumiyet ilkesi ile bağdaşmayan, kişileri hedef gösteren, kamuoyu ve soruşturmayı yanlış yönlendirme amacına matuf olduğu değerlendirilen yayınların yapıldığını aktaran Başsavcı Salihoğlu, şunları kaydetti:

''Bu nedenle Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından devam eden soruşturma ile ilgili yapılacak açıklamalar dışında, yazılı ve görsel medya ile sosyal paylaşım ağlarında yapılan kamuoyunu yanlış yönlendirme amacı taşıyan asılsız, gerçek dışı ve bir kısım kasıtlı yapıldığı anlaşılan açıklamalara itibar edilmemesi kamuoyuna saygıyla duyurulur.''

SORUŞTURMA SÜRECİ

Gezi Parkı odaklı olaylarda, Okmeydanı'ndaki eylemlere müdahale eden polisin attığı iddia edilen gaz bombası fişeğiyle 16 Haziran 2013'te yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra 11 Mart 2014'te hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın yaralandığı olayla ilgili, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Soruşturma dosyası ilk olarak dönemin Memur Suçları Bürosu savcılarından Adnan Çimen'e verilirken, savcıların yer değişiklikleri nedeniyle dosya sırasıyla bu bürodaki savcılar Abdullah Yıldırım, Seyfettin Atıcı ve Faruk Bildirici'nin sorumluluğuna verildi.

Dosyanın son olarak devredildiği savcı Bildirici, o dönem olay yerinde görev yapan İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı birçok polis memurunun ifadesini aldı.  Olay yerine yakın özel poliklinikte çalışan bir diş hekimi ile asistanının tanık olarak ifadesine 20 Mart 2014'te başvuran savcı Bildirici, Elvan'ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan'ı da 26 Mart 2014'te dinledi.

GÖRÜNTÜ ANALİZİNİN YAPILDIĞI ULUSAL KRİMİNAL BÜRO RAPORU DOSYADA

Elvan'ın ölümüne ilişkin Adli Tıp Kurumu otopsi raporu savcılığa 21 Nisan 2014'te ulaştı. Raporda, "Otopside tanımlanan bulgulara ek olarak beyine yapılan koronal kesitlerde ventrikül sistemi genişlemiş olup, frontalden oksipital bölgeye dek parankim içi küçük çaplı kanamalar görüldüğü, kanama alanları çerçevesinde beyin kıvamı yumuşamış olarak izlendiği, beyincik ve beyin sapına yapılan kesitlerde doku kıvamında belirgin yumuşama ve kolay parçalanabilir görünüm izlenmiştir'' ifadesine yer verildi.

Soruşturma savcısı Bildirici'nin talebi üzerine, olay yerinde polislerin kullandığı ve Elvan'ın vurulduğu sokağın başındaki TOMA'ya monte edilmiş kamera görüntüleri, Ulusal Kriminal Büro görevlisi bilirkişisi tarafından incelendi ve analiz raporu 6 Mayıs 2014'te dosyaya sunuldu.

SORUŞTURMA SAVCISI KİRAZ KATLEDİLDİ

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Faruk Bildirici'nin, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararıyla Haziran 2014'te Antalya'ya hakim olarak atanması üzerine dosya, savcı Mehmet Selim Kiraz'a devredildi.

Örgüt üyeleri tarafından adliyedeki odasında 31 Mart 2015'te rehin alınan Savcı Kiraz, katledildi. Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin soruşturma dosyası, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosunca görevli 3 savcıya devredildi.

Savcılığın, daha önce Ulusal Kriminal Büro'ya yaptırdığı, olay yerindeki polislerin kullandığı ve Elvan'ın vurulduğu sokağın başındaki TOMA'ya monte edilmiş kamera görüntü analizi, bu kez İstanbul Jandarma Kriminal Laboratuvarı'na incelettirilmişti. 

Yapılan incelemede, söz konusu görüntüler daha da netleştirilmişti. Yeni görüntüde iki şüpheli memurun göründüğü ve bu memurlardan birinin Elvan'ın ölümüne neden olduğu iddia ediliyor. Şimdi savcılık, şüphelerin yoğunlaştığı iki polisten hangisinin Berkin Elvan'ın ölümüne sebep olan gaz bombası fişeğini attığını bulmaya çalışıyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2016, 16:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35