'Berkin' olaylarında yüzlerce gözaltı var

İstanbul ve Ankara'da Berkin Elvan'ın ölümü sonrası sokaklara çıkan göstericiler, olay çıkardı. Polise taşlarla saldıran çok sayıda gösterici gözaltına alındı.

'Berkin' olaylarında yüzlerce gözaltı var

İstanbul ve Ankara'da Berkin Elvan'ın ölümü sonrası sokaklara çıkan göstericiler, olay çıkardı. Polise taşlarla saldıran çok sayıda gösterici gözaltına alındı.

Taksim İstiklal Caddesi'ndeki Berkin Elvan eylemine polis müdahale etti. Kadıköy ve Nişantaşı'nda da polis müdahalesi vardı. Polis, Berkin Elvan'ın ölümünü protesto etmek için Galatasaray Lisesi önünde toplanarak Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruba, İstiklal Caddesi üzerinde müdahale etti.

Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan Berkin Elvan'ın, tedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybetmesi sonrası, sosyal medya üzerinden mesajlarla, halkın sokağa dökülmesi mesajları paylaşılmıştı. Dün gece Galatasaray Lisesi önünde toplanan bir grup İstiklal Caddesi üzerinden "Hükümet istifa", "Berkin Elvan ölümsüzdür" sloganları atarak, Taksim Meydanı'na yürümek istedi.

Grubun Taksim Meydanı'na çıkmasına izin vermeyen polis, İstiklal Caddesi üzerinde eylemcilerin önünü TOMA ile keserek, sözlü uyarıda bulundu. Grup sözcüleri polis ile görüşerek, Taksim Meydanı'na yürümek ve orada açıklama yapmak istediklerini ifade etti. Polis ise grubun Meydan'a yürümesine izin verilmeyeceğini, fakat açıklamanın İstiklal Caddesi'nde yapılabileceğini bildirdi.

Göstericiler meydana yürümekte ısrar etti. Polisin izin vermemesi sonrasında da polise taşlı saldırıda bulundu. Bunun üzerine polis gruba müdahalede bulundu. Yapılan müdahalenin ardından ara sokaklara dağılan eylemciler ve polis arasında kısa süreli kovalamaca yaşandı.

Kadıköy'de de aynı sahneler yaşandı. Berkin Elvan'ın, tedavi gördüğü hastanede bugün hayatını kaybetmesi nedeniyle, Kadıköy Altıyol Meydanı'nda toplanarak eylem yapan gruba, polis müdahale etti. Bahariye Caddesi ve Rıhtım Caddesinden çeşitli sloganlar atarak yürüyen grup, Altıyol Meydanı'nda toplandı. Gruptakiler bir süre Berkin Elvan için sloganlar attı. Polise havai fişek ve taş atan, bazı dükkan ve otobüslerin camlarını boyayan gruptakiler, Söğütlüçeşme Caddesi üzerinden AK Parti ilçe binasına yürümek istedi. Polisin "dağılın" uyarılarına gruptakiler taş atarak karşılık verdi. Bunun üzerine polis gruba müdahalede bulundu. Polisin müdahalesi üzerine gruptakiler ara sokaklara kaçarak dağıldı.

Dün akşam saatlerinden itibaren çok sayıda kişi Beşiktaş Çarşı Meydanı'ndaki Kartal Heykeli önünde de toplanmaya başladı. Grup, Ihlamurdere Caddesi üzerinden yürüyüşe geçti. Sayıları 2 bini aşan kalabalık içinden bazı kişiler, cadde üzerinde bulunan AK Parti seçim bürosunun camlarını kırdı. Ellerinde Berkin Elvan'ın posterlerini taşıyan grup, Nişantaşı üzerinden Harbiye'ye ulaştı. Beşiktaş'tan Taksim'e doğru yürüyüşe geçen kalabalık grup, Nişantaşı Valikonağı Caddesi üzerinde polis tarafından durduruldu. Grubun yürüyüşe devam etmek istemesi üzerine, polis göstericilere gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti.

Çevredeki esnaf ve yoldan geçenlerin de gazdan etkilendiği görüldü. Bazı göstericiler caddeye barikat kurarak ateşe verdi. Polis grubu dağıtırken, barikatlardaki ateşler de TOMA'dan sıkılan tazyikli suyla söndürüldü.

Polisin İstanbul ve Ankara'da yüzlerce göstericiyi gözaltına aldığı belirtiliyor.

İZMİR'DE 100 GÖZALTI

İstanbul'daki Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Berkin Elvan için İzmir'de düzenlenen gösteriler sona erdi, yaklaşık 100 kişi gözaltına alındı.

Alsancak semtinde akşam saatlerinde başlayan protestolar sona erdi. Polis, göstericileri tazyikli su ve biber gazı kullanarak dağıttı. Yaklaşık 100 göstericinin gözaltına alındığı öğrenildi. Eylemlerde çok sayıda protestocu da yaralandı. 

Yaralılar çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 09:07
banner53
YORUM EKLE

banner39